A Vega Csillagászati Egyesület 2016. április 9-én tartotta közgyűlését. A közgyűlés mintegy negyedórás késéssel kezdődött, az első közgyűlés határozatképtelennek bizonyult (nem volt jelen a tagság több, mint fele, vagyis 50 vagy több fő), a második közgyűlés azonban időben indult és ez már a megjelentek számára való tekintett nélkül határozatképesnek bizonyult. 13 fő képviselője útján vett részt (három különböző, de személyesen jelenlévő tagtárs képviselte őket), 19-en pedig személyesen jöttek el, így összesen 32 fő számított bele a határozatképességbe (ez tagságunk egyharmada), valamint 5 fő vendég (hozzátartozók) is segítettek teljesen megtölteni a közgyűlés helyszínéül szolgáló termet: végül csak egy szék maradt üresen. A közgyűlés előtt, “napirend előtti” felszólalásában Csizmadia Ákos a Zalai Hírlap előző csütörtöki számában megjelent, a közgyűlésről szóló rövid tudósítást és felhívást ismertette és elemezte, megállapítva, igen jó sajtót kapott a zalai amatőrcsillagászat.

A közgyűlés először Preisz Zsoltot választotta meg jegyzőkönyvvezetőnek, majd egyetértett a kiküldött napirendi javaslattal. Utána Csizmadia Szilárd elnök mintegy 30 percben ismertette a VCSE 2015. évi gazdálkodását, tagságában bekövetkezett változásait, a tavalyi év legfontosabb történéseit, majd részletesebben is bemutatta a VCSE távvezérelt csillagvizsgálójának aktuális állapotát. A beszámolót, mérleget stb. a közgyűlés egyhangúlag fogadta el. A közgyűlés ezután 2017-re is változatlan összegű tagdíjat állapított meg, majd a közgyűlés levezető elnöki tisztét – érintettség okán – az elnök átadta Bánfalvi Péter elnökségi tagnak, aki ismertette az elnökség azon javaslatát, hogy a 2016. évi Hettyei János Díjjal a közgyűlés Csizmadia Szilárdot tüntesse ki. Ezek után ismertette a jelölt tevékenységét. A jelenlévők egyhangúlag meghozott határozattal, vita nélkül ítélték oda a jelöltnek a kitüntetést, aki azt nagyon röviden megköszönte. (A több, mint egy évtizeddel ezelőtt készített 10 db Hettyei Díj elfogyott, ezért a mostani kitüntetett majd akkor veheti át díját, amikor az Egyesület jobb anyagi helyzete lehetővé teszi újabb adag díj elkészítését.)

Ezután elnök ismertette az elektronikusan lezajlott tisztújítás végeredményét:

A szavazásban 63 fő elektronikusan, 1 fő pedig a közgyűlésen személyesen szavazott, az összes leadott szavazat száma így: 64, azaz a részvétel 65%-os volt. Ez nagyon magasnak számít mind abszolút számértékét, mind relatív százalékos arányát tekintve. Az Egyesület elnöke meleg szavakkal köszönte meg a tagoknak az ilyen nagyfokú egyesületi aktivitást.

Elnöki tisztségre Dr. Csizmadia Szilárd 63 szavazatot, Németh Ferenc 1 szavazatot kapott.

Alelnöki tisztségre Zelkó Zoltán 64 szavazatot kapott.

Titkári tisztségre Csizmadia Tamás 63 szavazatot, Biró Zsófia 1 szavazatot kapott.

Elnökségi tagságra hét jelölt volt, közülük legfeljebb hatra lehetett szavazni. (Az elektronikus rendszer csak akkor engedte meg a szavazatot benyújtani, ha a szavazó legalább egy főre leadott egy szavazatot. Lehetett kettő, három stb. főre is szavazni, de legfeljebb hatra; ha valaki hétre szavazott, akkor hibajelzés kíséretében nem fogadta el a szavazólapot és új kitöltést kért. Meggondolandó lehet, hogy a jövőben ne azt kérjük tagtársainktól, hogy 1-6 fő közöttire szavazzanak, hanem kifejezetten hat főre, hogy az elnökség teljes létszámúra feltöltött legyen mindig és a félreértések, hogy hány elnökségi tagra lehet szavazni, elkerülődjenek.)

Elnökségi tagságra Bánfalvi Péter 58 szavazatot, Csizmadia Ákos 55 szavazatot, Dr. Hegedüs Tibor 54 szavazatot, Oláh Patrícia 43 szavazatot, Szente Hajnalka 43 szavazatot, Mikics Károly 42 szavazatot kapott, így ők lettek az elnökség tagjai. A hetedik jelöltre is nagyon sokan szavaztak, Biró Zsófia 35 szavazatot kapott, aki azt közölte, hogy ő nagyon szívesen segíti a VCSE-t bármilyen módon, elnökségi tagság nélkül is – köszönjük szépen neki, hogy vállalta a jelöltséget és már eddig is oly sokat tett a VCSE-ért!

A Felügyelőbizottság elnöke Jandó Attila lett 64 szavazattal, tagjai pedig Bedő Veronika (64 szavazattal) és Dr. Klagyivik Péter (61 szavazattal). Gratulálunk minden tisztségviselő megválasztásához, és mindenkinek köszönjük múltbéli munkáját és hogy vállalta a jelöltség gyakran nem könnyű, hanem terhes feladatát, és reméljük, eredményes munkát végeznek majd a következő két évben.

Mindössze érdekességként jegyezzük meg, hogy ismereteink szerint ezzel az eredménnyel a Vega Csillagászati Egyesület lett a hazai csillagászattörténetben az első olyan magyar (amatőr)csillagászati szervezet, amelynek vezetésében egyszerre egynél több hölgy tölt be vezető szerepet.

Az utolsó, “Egyebek” elnevezésű napirendi pontban Csepinszky Béla elmondta, hogy a tavalyi közgyűlésen Csizmadia Ákos előadása és javaslata inspirálta őt Zala megye csillagászattörténeti emlékei összegyűjtésének elkezdésére, és az első évben sikerült jegyzékbe vennie a keszthelyi Festetics-kastélyban őrzött 19. század eleji éggömböt, számos, ritkaságnak is számító régi csillagászati könyvet (magyar és latin nyelvűeket), amelyeket szintén a kastély könyvtárában őriznek. Mindezekhez járul, hogy Zala megyei régészeti feltárások során több ezer éves, feltehetően vallási és/vagy csillagászati célú földköröket tártak fel régészek Zala megyében, amelyekről fénymásolt szakcikkeket is bemutatott. Mindezekhez hozzáadta még saját, az 1960-as évek keszthelyi amatőrcsillagászati életére vonatkozó  visszaemlékezéseit. Bár megjegyezte, hogy munkájának még csak az elején jár, bejelentése nagyon nagy érdeklődést váltott ki, és további munkára biztatták őt a jelenlévők. Bánfalvi Péter a csillagvizsgáló “bolondbiztossá” tételének előkészületeiről beszélt, illetve arról, hogy fák kivágása miatt a kilátás észak felé jelentősen javult, és a lámpacsere csillagvizsgálóra gyakorolt pozitív hatásait is megemlítette.

A részletes jegyzőkönyvet a hozott határozatok pontos szövegével később tesszük közzé.

A közgyűlést két, rendkívül színes előadás zárta. Dr. Kunsági-Máté Sándor Argentínában járt fizikusi munkájából kifolyólag szakmai tanulmányúton, és az utat kihasználva meglátogatta a neves cordóbai és Bosque Allegre-i csillagvizsgálókat egy-egy éjszaka erejéig. A látottakról és tapasztalatokról, e csillagvizsgálókban elért nevezetes csillagászati felfedezésekről, az ott használt műszerekről képeket és videókat egyaránt bemutató előadásában számolt be, nagyon színesen, közérthetően és érdekfeszítően. Csizmadia Szilárd pedig néhány tervezett és épülő, asztrometriai, kozmológiai és főként exobolygászati célú műhold tervezéséről, építésének és működtetésének nehézségeiről, előnyeiről számolt be.

[fshow photosetid=72157667924217501]
VCSE – Közgyűlésről készített felvételek

Mintegy háromnegyed órát beszélgettünk még: igen jó volt régi barátokkal ismét találkozni. Utána mentünk ki Dobronhegy-Balázsfára mintegy 12-en észlelni. Hatkor találkoztunk ott, majd hétkor – Németh Ferencék szívességéből – igen jó babgulyást vacsoráztunk. Kezdetben felhős volt, amit rengeteg nevetéssel kísért beszélgetéssel vészeltünk át. A vészmadarak szerint legfeljebb erre lehettünk volna képesek ezen az éjjel, ezért volt, aki távcsövet sem hozott magával, mert egész estés partira készült, de nagyon megbánta, és többször elmondta, legközelebb akármilyen lesz az időjárási előrejelzés, ő bizony beteszi az autóba a távcsövet és minden felszerelését! Ugyanis minden létező, százszor megismételt, széles körben terjesztett előrejelzés ellenére nem volt eső, nem volt zivatar, nem volt szélvihar, de még csak teljesen felhős ég sem. Csupán elnökünk érezte meg, hogy lesznek tiszta szakaszok a felhőátvonulások között. Mintegy négyszer fél-egy óra vagy annál is hosszabb időre kiderült az ég, és lehetett észlelni ezekben az intervallumokban. Ez jó is volt, mert a tiszta ég alatt nagyon hideg volt, így legalább a természet is rákényszerített minket átmeneti melegedésekre az épületben. A legnagyobb jelenlévő távcső 30 cm-es Dobson volt, de azt nem állította fel tulajdonosa.

dobronhegy_01

Melegedés két távcsövezés között a házban. (Németh Ferenc felvétele.)

Az első szünetben még csak pólusra álltunk Jandóék 150/750-es Newtonjával, Ágoston Zsolt HEQ-5 mechanikára tett 20 cm-es Newtonjával és Csizmadia Szilárd 127/1500-as MC-jével, amihez ezúttal a TIT EQ-3-as, GoTo-s mechanikáját használta. Varga György 72/500-as lencsését 12x-es nagyítással használta, ami igen kedvező méretű látómezőt adott.

Ezekben a hosszabb felhőmentes időszakokban megnéztük a Jupitert, holdjainak egész éjszakán át tartó elmozdulásait, felhősávjait, összehasonlítottuk a különböző műszerek képét. Majd az M65-66 galaxispárt vizsgáltuk a Leo-ban: ki GoTo-val, ki kézzel állította be (a Jupiter és a Denebola nagyon segített a felkeresésében, mert ezek között helyezkedett el). Igen tiszta égen, nagyon sötét háttér mellett észleltünk, amíg a következő felhőcsoport meg nem érkezett. A következő szünetekben pl. az M67 nyílthalmazt vizsgáltuk, illetve megállapítottuk, hogy az M44 túlságosan bontott 53x-os nagyítással a 127/1500-asban, de annak 9×50-es keresőjében a zsúfolt csillaghalmaz  nagyon szép. Más galaxisokat is felkerestünk, de a legnagyobb örömöt az M97 UMa-beli planetáris köd látványa váltotta ki. Nyári táborokban a Göncölszekér alacsonyan jár augusztusban, ezért a horizont közeli fényelnyelés miatt az ebben a csillagképben lévő hatalmas kiterjedésű planetáris látványa nagyon gyenge, a távcsőben csak alig megpillantható. Áprilisban azonban este a Göncöl a zenitben jár, a legkedvezőbb helyen, ahol csak észlelni lehet, ezért gazdag csillagmezőben, rengeteg halvány csillag által körülvéve, nagyon jól, kontrasztosan előtűnt a közepes fényességű köd, amit elfordított látással tanulmányozva 127/1500-as távcsőben, már 53x-os nagyítással részleteket mutatott fényességeloszlásában. Bagoly-köd néven is ismerik. A 3,4×3,3 ívperces köd kb. háromszor nagyobb átmérőjű, mint a Jupiter látszó mérete. Ez a távcsőben tisztán kitűnt. Látványa elnökünket – aki korábban ilyen jól még nem látta a Bagoly-ködöt, ennyire sötét háttér előtt – egész éjjel tartó lelkendezésre késztette.

A balázsfai birtok körpanorámát nyújt, kitakarás nélkül, sötét égen, Zalaegerszeg fénykupolája felett, egy város közeli, de már fényszennyezésmentes hegytetőn. Mivel 2016-ban május 1-e hétvégére esik, nem volt lehetőségünk hosszú hétvégére szervezni tavaszi észlelőhétvégénket, de a jövőben, a holdfázis és a hosszú hétvégék alakulásának függvényében itt lehetőség lenne ismét két éjszakás tavaszi észlelőhétvégét szervezni. Zuhanyzó van, aszfaltút van, a környéken sok a látnivaló. Azt pedig meg kell tanulnunk, hogy derült ég bármikor az ölünkbe eshet, sőt fog is, ha készen állunk rá.