Az APOD mai felvételén a (1) Ceres kisbolygó rejtélyes fénylő foltjait tartalmazó Occator kráter látható.

 

VCSE - Mai kép -- Occator kráter
VCSE – Mai kép — Occator kráter

A NASA legújabb nagy felbontású felvételén az (1) Ceres kisbolygó (vagy törpebolygó az újabb besorolások szerint) híres Occator krátere látható. Ez a kráter a legjellegzetesebb és eddig a legtöbb találgatásra okot adó geológiai képződménye az (1) Ceresnek.

„A különleges felépítésű fénylő foltok miatt a Cereshez hasonló égitestet még sohasem láttunk a Naprendszerben” – idézi a Discovery News hírportál Chris Russelt, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem munkatársát, aki a küldetés kutatásvezetője. A szakembergárda jelen pillanatban is a fénylő foltok eredetét kutatja. „A fényt visszaverő jég továbbra is a vezető teória, de most már egyre inkább fontolóra kellene venni a többi elmélet – például a sólerakódás – lehetőségét is” – mondta Russel a NASA június 10-én, szerdán kiadott sajtónyilatkozatában.

Azóta a Dawn szonda megkezdte a felszín felé ereszkedés második szakaszát, és az eddigi felvételeknél sokkal jobb minőségű felvételeket készített. Több és pontosabb mérési adat áll a kutatók részére, de a “fénylő foltok rejtélyét” még mindig nem sikerült minden kétséget kizáró módon megoldani.

A felvételt a Dawn űrszonda 1470 km magasságban készítette a felszín felett. Az újonnan kiadott kép felbontása 140 m pixelenként. Ez megközelítőleg 10-szer részletesebb képet jelent, mint az űrszonda megérkezéskor, áprilisban készültek a felszínről.

 



Occator kráterről készített 3D-s animáción megfigyelhető a kráter közel 2km magas pereme.