Mai csillagászati kép: az Örvény-galaxis (M51) – Csordás Dominik

VCSE – Az Örvény-köd (M51). A kép Bajáról készült, Sky-Watcher 150/750P, erősített tubusú, felújított tükrű Newton-távcsővel, iOptron iEQ45 Pro mechanikával és Canon EOS 600D fényképezőgéppel. Az expozíciós adatok: 321x300s f/5.75 ISO 1600. A felvételek május 31-én készültek. – Csordás Dominik képe

Az Örvény-galaxis, vagy Örvény-köd talán az egyik legismertebb Messier-objektum. Kisebb távcsövekkel is felismerhető spirálos alakja, de főként kicsi kísérőgalaxisa, a vele kölcsönható M51b (ismertebb nevén: NGC 5195, a képen balra a kicsi galaxis).. A galaxis felfedezése Charles Messier nevéhez köthető. 1773 őszén jegyezte fel először a ködöt, mint üstökösvadászokat esetlegesen megtéveszthető objektumot. Érdekesség, hogy miután az 1920-as években bizonyítottá vált, hogy bizonyos ködök objektumok a Tejúthoz hasonló “csillagvárosok”, az M51 lett az első spirálgalaxisként kategorizált objektum, Hubble osztályozása szerint. Ez nem is csoda, hiszen spirálkarjai rendkívül tisztán látszódnak, mondhatni “sértetlenek”, mely miatt az Sa galaxisosztályba sorolható.

Valójában nem teljesen “sértetlenek” a spirálkarjai. Az NGC 5195 kísérőgalaxis olyan közel van hogy hozzá, hogy jelentős árapályerőt fejt ki rá. Gravitációsan erősen kölcsönhatnak. Ezért megfigyelhetjük, hogy az M51 spirálkarjai egy-egy helyen megtörnek, szinte derékszögben. A kölcsönhatás miatt a galaxis alakjának deformálása már megkezdődött.

A Vadászebek (Canes Venatici, rövidítve: CVn) csillagkép legismertebb mélyég-objektuma és kedvelt amatőrcsillagász-célpont. Távolsága 31 millió fényév, átmérője pedig durván 77 ezer fényév. 8,4-es látszó magnitúdója és kompakt mérete teszi akár kezdők számára is kedvelt célponttá, míg nagyobb távcsövekkel (30 cm-től kezdve), nagyobb nagyításon spirálkarjai is remek részleteket mutatnak. Magának az Örvény-ködnek az 5194-es NGC-szám jutott, míg kísérőgalaxisának közvetlenül az 5195-ös szám. Ez utóbbi az egyik legjobban tanulmányozott kölcsönható galaxis, “táncuk” az M51-gyel régóta foglalkoztatja a szakcsillagászokat, közelségük pedig ideálissá teszi a galaxisok közötti kölcsönhatások mélyebb vizsgálatához.

A galaxis a róla elnevezett csoport tagja, melyben rajta kívül még megemlítendő a szintén a vadászebekben fellelhető M63, másik nevén a Napraforgó-galaxis, ami szintén a könnyebb célpontok közé tartozik.

Az M51 keresőtérképe. Éta UMa = Alkaid csillag. A kép nagyításra megnő.