Az IC 410 Ebihalak-köd fotografikus megfigyelése – Ágoston Zsolt

A VCSE Dobronhegyen megrendezett, kiváló hangulatú elnökségi ülés utáni észlelésén készült felvételem a Szekeres csillagképben található IC 410 katalógusszámú emissziós ködről. A kép Skywatcher HEQ-5 mechanikára rögzített Askar 120 120/840 miliméteres apokromát lencsés távcsővel, Lacerta DeepSky Pro 2600M monokróm hűtött kamerával, Askar 0,8x-os reduktorral és Optolong keskenysávú szűrőkészlettel készült, 3x40x300 sec objektum (light), 25 sötét (dark), 25 mezősimító (flat), 25 flatdark, Gain100 kép összegzéséből. A vezetést és a felvételek rögzítését a NINA végezte. A feldolgozás Pixinsight és Affinity Photo 2 szoftverek segítségével történt.

IC 410 Ebihalak-köd - VCSE - Ágoston Zsolt
IC 410 Ebihalak-köd – VCSE – Ágoston Zsolt

A fénykép elkészítéséhez monokróm kamerát és keskenysávú, hidrogén-oxigén-kén szűrőkészletet választottam. A ködösség hidrogénben és oxigénben gazdag, viszont kénből jóval kevesebb található benne. A feldolgozást a Hubble-paletta szerint végeztem: a kén lett a vörös szín, az oxigén lett kék, a hidrogénnek meg maradt a zöld.

A ködösségnek szabálytalan, oválisba hajló alakja van, a középső oxigénben gazdag, kék színű területet körbeveszi a hidrogénben gazdag, vöröses színű hullámzó-örvénylő régió. A ködösséget sötétködök is tarkítják. A kép jobb oldalának felső sarka irányából befelé úszik a két “ebihal”, amikről a ködösség a nevét kapta.

Az “Ebihalak” sűrű, hideg gázból és porból állnak. Körülbelül 10 fényév hosszú csillaggyárak, belsejükben csillagkeletkezés zajlik. Fejüket a környező csillagok szele és a közeli, NGC 1893 csillaghalmaz sugárzása formálja. Maga az IC 410 közel 100 kényév átmérőjű, és mindössze 12 000 éves (volt, amikor fénye elindult hozzánk).