A James Webb Űrtávcső (James Webb Space Telescope, JWST) egyik első képe a Vitorla (Vela) csillagképben lévő Déli Gyűrűs-ködről készült (NGC 3132, ami a -40 fokos deklináción látszik, Magyarországról nézve sosem emelkedik kb. 3 foknál magasabbra a horizont fölé; nem keverendő össze a Gyűrűs-köddel, az M57-tel, ami a Lyra csillagképben tőlünk nézve az év nagyobb részében jól megfigyelhető).

Érdemes a képre klikkelve belenagyítania képbe és galaxisokat keresni rajta. A balra felül lévő hosszú, elnyúlt egyenes szakasz fényvonala egy éléről látszó spirálgalaxis, nem a köd része. Balra a JWST közeli infravörös kamerájának (NIRCam), jobbra a közép-infravörös (MIRI) hamisszínes képe. Forrás: NASA, ESA, CSA és STScI
Érdemes a képre klikkelve belenagyítani a képbe és galaxisokat keresni rajta. A balra felül lévő hosszú, elnyúlt egyenes szakasz fényvonala egy éléről látszó spirálgalaxis, nem a képen látható, nagyméretű planetáris köd része. Balra a JWST közeli infravörös kamerájának (NIRCam), jobbra a közép-infravörös (MIRI) hamisszínes képe. Forrás: NASA, ESA, CSA és STScI

A JWST mellékelt képe az NGC 3132 planetáris ködről a bal felső részen egy apró, elnyúlt kis szálszerű foltot mutat. Első pillantásra a ködösség részének is lehetne gondolni. Mintha csak egy egyenes vonalon szóródna a fény valamin. A valóságban ez egy eddig nem ismert, nem katalogizált galaxis…

Karl Gordon csillagász fogadott rá, hogy ez a kis fényszál a planetáris köd része. Elvesztette a fogadást.

“Vesztettem” – mondta -, “mert a JWST NIRCam és MIRI műszereivel alaposabban megvizsgálva kiderült, hogy ez egy éléről látszó galaxis.”

A baloldali képen nyíllal megjelöltök az
A baloldali képen nyíllal megjelöltük az “új” galaxist. Az új galaxis természetesen a Tejútrendszeren kívül, sok-sok millió fényév távolságában van.

A tőlünk mintegy 2000-2500 fényévre lévő Déli Gyűrűs-köd egy öreg vörös óriáscsillagból alakult ki: külső rétegeit lefújta-ledobta, ezt a táguló gázburkot látjuk a képen szétszóródni a térben, a csillag magja pedig fehér törpeként maradt vissza a köd közepén. A kép közepén lévő két csillag közül a halványabb a fehér törpe. A csillag kezdeti tömege kb. nyolc naptömeg lehetett, ennek végső sorsát látjuk a képen: a visszamaradt pici fehér törpét és a szétszóródó külső rétegeit. A valaha a Napnál is nagyobb volt csillag összetöpörödött magja most már csak kb. a Föld méretének felel meg. Érdemes megjegyezni, hogy a Nap jelenleg jó 109-szer nagyobb átmérőjű, mint a Föld…

 

Források:

Science Alert

NASA