2017. szeptember 29-én került sor az idei Kutatók Éjszakájára, amelyen a Vega Csillagászati Egyesület tagjai közül többen – egyesületi színekben vagy más titulussal –  előadással, távcsöves bemutatással jelentkeztek.

Csizmadia Ákos történész-könyvtáros tagtársunk Budapesten, a BME-n tartott előadást 17 órai kezdettel “Egy tudós (magán)élete – az 1956-os emigráns Izsák Imre életpályája” címmel a zalaegerszegi születésű magyar-amerikai csillagászról, akiről holdkrátert is elneveztek.

Dúcz Mihály fizikatanár tagtársunk Zalaegerszegen, a TIT Öveges Egyesület székházában tartott előadást 17 órától “A fizika fejlődésének bemutatása a háztartásban található eszközök felhasználásával, Öveges József szellemében” címmel. Öveges Józsefről a 67 308-as sorszámú kisbolygót nevezte el az IAU.

VCSE- TIT - Napbemutatás Teskándon általános iskolásoknak 2017. szept. 29-én - Bánfalvi Péter felvétele
VCSE- TIT – Napbemutatás Teskándon általános iskolásoknak 2017. szept. 29-én – Bánfalvi Péter felvétele

VCSE-s színekben a nap programja a Teskándi Csukás István Általános Iskola udvarán kezdődött. 13 órától az iskola mintegy 100 tanulója a Nap felszínét kémlelte a 127/1500 MC távcsövön objektívszűrő alkalmazásával.

Három kisebb napfolt volt megfigyelhető. Két napfolt esetében az umbra és a penumbra jól elkülönült. Anélkül, hogy összebeszéltünk volna, október első tanítási napján a hatodikosok éppen a napenergiáról tanulnak természetismeretből…

VCSE - TIT - Napbemutató általános iskolásoknak 2017. szeptember 29-én - Bánfalvi Péter felvétele
VCSE – TIT – Napbemutató általános iskolásoknak 2017. szeptember 29-én – Bánfalvi Péter felvétele

A TIT-tel közös rendezvényünk 19 órakor a TIT Öveges József Egyesület előadótermében folytatódott. Két projektor alkalmazásával vált az internetes közvetítés életszerűvé. Dr. Csizmadia Szilárd csillagász élő adásban berlini irodájából tartott előadást a Földre veszélyes kisbolygókról. Az előadáshoz kapcsolódó diákat a helyszínen vetítette Bánfalvi Péter egy másik projektorra Szilárd „élőképe” mellé. A 40 fős terem megtelt és a közönség nagy figyelemmel hallgatta az érdekes előadást. A helyszínen jelen volt tagtársaink közül Jandó Attila és Dániel, valamint Ágoston Zsolt és Cserkúti Attila is, akik a távcsöves bemutatóra csatlakoztak hozzánk.

A Dísz téren 20 órakor állítottuk fel Jandó Dániel 150/750 mm-es Newton-távcsövét és a TIT 100/1000 mm-es refraktorát. A másfél órás bemutatón a fényviszonyok miatt a Hold lehetett az egyetlen megfigyelési téma. A kb. 50 fős közönség jelentős érdeklődést mutatott, lelkesítette a látvány és a hallott tájékoztató előadások.

Az előadás után sikerült eladni egy példányt az Izsák könyvből, valamint többen vittek szórólapot is. A távcsöves bemutatón is kitettük a könyvet, valamint a szórólapokat, ez utóbbiból 15-20 db fogyott el. Volt olyan látogató, akire számíthatunk majd az észlelőhétvégén is.

A bemutatót követően egyesületi keretek között folytattuk a kutatók éjszakáját: Ágoston Zsolt és Cserkúti Attila velünk jött Egervárra, ahol felállítottuk a 46 cm-es Dobsont. A Hold már közel járt a horizonthoz, így a fák és házak miatt nem tudtuk a megfigyelést folytatni, viszont fényesebb objektumokra még volt lehetőségünk az erős holdfényben is.

Láttuk az Ikerhalmazt és a Pleiadokat: nem igazán a Dobsonnak való célpont, mert a 28-as Apex okulárral is kicsi volt a látómező. Majd az M31, M32 és M110 galaxisok következtek a megfigyelési sorban. Később Dani megkereste az Uránuszt, aminek szépen látszott a korongja és halványan a türkizes színe is átjött hosszabb szemlélődés után. Végül az erős pára miatt egyre inkább csak zenit közelében tudtunk észlelni, de így is remek látvány volt az M57 Gyűrűs-köd 28-as, valamint 10-es okulárral és UHC szűrővel. A kutatók éjszakáját – mint most már hagyományosan az észleléseket a 46-ossal – zsíros kenyérrel és vörösborral zártuk.

Sajnos a nagy lendületben elfelejtettünk több fényképet készíteni.

 

A szerk. megjegyzése: az országban sok évtizede tartanak távcsöves bemutatót az utcán előzetes meghirdetéssel. Zalaegerszegen és környékén is legalább 50 éve kerül sor rendszeresen ilyenekre évente több alkalommal, a legtöbbet Bánfalvi Péter tartotta felénk. Az USA-ban ezeket a rendezvényeket “sidewalk astronomy”-nak nevezik, amit újabban magyarra, mintha csak újdonságról lenne szó, “járdacsillagászatnak” fordítanak. Bár a fenti bemutatók udvaron, illetve egy téren voltak, tehát nem járdán, mégis járdacsillagászatnak is lehet nevezni, ha valaki az emelkedett modern elnevezést akarja használni a több évtizedes, száraz, de kifejező “távcsöves bemutató” helyett… – A szerk.