Érdekes év lesz 2020 a holdfogyatkozások terén: egyetlen részlegest vagy teljeset sem láthatunk, helyette lesz viszont négy félárnyékos fogyatkozás is január 10-én, június 5-én, július 5-én és november 30-án. A lent megadott időpontok ugyan másodperc pontosságúak, de mert a földárnyék mérete változik a Föld légkörének aktuális állapota miatt, egy-két perc eltérés lehetséges (a félárnyék amúgy is olyan halvány, hogy a belépés és kilépés pontos időpontja nem látható).

VCSE – A 2009. február 9-i félárnyékos holdfogyatkozás egyik fotója – Forrás: wikipedia.org

Félárnyékos fogyatkozás esetén a Holdról nézve a Föld csak a napkorong egy részét takarja ki – a Hold felénk lévő oldalán lévő képzeletbeli megfigyelő részleges napfogyatkozást lát ilyenkor -, vagyis a Hold kap napfényt, csak kevesebbet a szokottnál. (Mert nem az egész napkorong, csak egy része világítja meg. A többit a Föld kitakarja.) Ezért azt lehet látni szabad szemmel, hogy a Hold sokkal halványabb a szokottnál, és a telehold nem vet árnyékot, mint fogyatkozáson kívüli időben. Ezeket a fényerősség-változásokat érdemes megfigyelni.

A félárnyékot lehet fotografikusan és vizuálisan is látni néha, de nem túl látványos égi dolog: csak mint halovány, elmosódott, nehezen meghatározható szélű sötétebb, de áttetsző sáv. Igen sok észlelő számolt be róla, hogy nem észlelte a félárnyékot fogyatkozás idején.

Általában a félárnyékos fogyatkozás legkorábbi és legkésőbbi szakaszai nem észlelhetők. Kb. 40 perccel a félárnyékba való belépés után lehet észrevenni a holdfényesség csökkenését, és esetleg magát a félárnyékot is úgy, hogy a Hold egyik oldala kevésbbé fényes. Ugyanígy, kb. 40 perccel a jelenség vége előtt és utána a jelenség végéig már nem látni a félárnyékot távcsővel sem.

Bármilyen jellegű is a holdfogyatkozás, szabad szemmel, binokulárokkal, kisebb és nagyobb távcsövekkel, vizuálisan és fotografikusan is érdemes észlelni őket. Reméljük, derült lesz az idő és láthatjuk őket.

A 2020. évi négy félárnyékos fogyatkozás adatai a következők:

2020. január 10.

A félárnyékos fogyatkozás kezdete: 18:07:45 óra:perc:másodperc téli időszámítás szerint (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás legnagyobb fázisa (amikor a Hold a legmélyebben merül a félárnyékba, és a legjobban elhalványul): 20:09:59 (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás vége: 22:12:19 (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás teljes időtartama: 4 óra 4 perc 34 másodperc.

A Hold Zalaegerszegről nézve felkel: 16 óra 3 perc KöZEI-kor, lenyugszik másnap reggel 7 óra 18 perckor. (Az ország keleti részén a Zalaegerszegre megadott kelési és nyugvási időpontok fél órával, a középső részén negyedórával korábbiak!) A fogyatkozás éppen csak, de részleges félárnyékos fogyatkozásnak minősül, mert a Hold nem merül bele teljesen a penumbrába (félárnyékba).

VCSE - A 2020. január 10-i fogyatkozás láthatósági térképe. Világos: a fogyatkozás részben vagy egészben látható, sötét: nem látható. A csillag a legjobb láthatóság helyét jelzi. No Eclipse Visible: a fogyatkozás nem látható. Eclipse at MoonRise: a fogyatkozés egy része egybeesik a holdkeltével, Eclipse at Moonset: a fogyatkozás egy része egybeesik a holdnyugtával, All eclipse visible: a teljes fogyatkozás az elejétől a végéig látható.- Forrás: wikipedia.rog
VCSE – A 2020. január 10-i fogyatkozás láthatósági térképe. Világos: a fogyatkozás részben vagy egészben látható, sötét: nem látható. A csillag a legjobb láthatóság helyét jelzi. No Eclipse Visible: a fogyatkozás nem látható. Eclipse at MoonRise: a fogyatkozás egy része egybeesik a holdkeltével, Eclipse at Moonset: a fogyatkozás egy része egybeesik a holdnyugtával, All Eclipse Visible: a teljes fogyatkozás az elejétől a végéig látható. – Forrás: wikipedia.org

 

VCSE – A 2020. január 10-i holdfogyatkozás sémája: a világosabb szürke korong a Föld teljes árnyéka, a sötétebb szürke rész a félárnyék, a teljesen fekete rész az égbolt sötétje. A Hold pályáját a fehér körök, illetve a holdtérkép jelzi. – Forrás: wikipedia.org

2020. június 5.

A félárnyékos fogyatkozás kezdete: 19:45:50 óra:perc:másodperc nyári időszámítás szerint (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás legnagyobb fázisa (amikor a Hold a legmélyebben merül a félárnyékba, és a legjobban elhalványul): 21:25:02 (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás vége: 23:04:03 (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás teljes időtartama: 3 óra 18 perc 13 másodperc.

A Hold Zalaegerszegről nézve felkel: 20 óra 29 perc NYISZ-kor, lenyugszik másnap reggel 4 óra 45 perckor. (Az ország keleti részén a Zalaegerszegre megadott kelési és nyugvási időpontok fél órával, a középső részén negyedórával korábbiak!) A fogyatkozás Magyarországról, Európából jól látható derült idő esetén (Skandinávia legészakabbi részei kivételével).

A fogyatkozás részleges félárnyékos fogyatkozás.

VCSE - A 2020. jún. 5-i fogyatkozás láthatósági térképe - magyarázatot lásd a januári fogyatkozás térképénél. - Forrás: wikipedia.org
VCSE – A 2020. jún. 5-i fogyatkozás láthatósági térképe – magyarázatot lásd a januári fogyatkozás térképénél. – Forrás: wikipedia.org

 

VCSE – A június 5-i fogyatkozás sémája – magyarázatot lásd fentebb a januárinál. – Forrás: wikipedia.org

2020. július 5.

A félárnyékos fogyatkozás kezdete: 05:07:23 óra:perc:másodperc (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás legnagyobb fázisa (amikor a Hold a legmélyebben merül a félárnyékba, és a legjobban elhalványul): 06:30:00 (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás vége: 07:52:23 (NYISZ).

A félárnyékos fogyatkozás teljes időtartama: 2 óra 45 perc 00 másodperc.

Ez a félárnyékos fogyatkozás Európa nagy részéből, és Magyarországról sem látható. Nyugat-Európából egy része látszik. Megfigyelhető az Antarktiszról, Dél- és Közép-Amerikából, valamint Észak-Amerika egyes részeiről (Alaszkából és Kanada legészakabbi részeiből nem).

VCSE - A júliusi fogyatkozás láthatósági térképe - magyarázatot lásd a januárinál. - Forrás: wikipedia.org
VCSE – A júliusi fogyatkozás láthatósági térképe – magyarázatot lásd a januárinál. – Forrás: wikipedia.org

 

VCSE – A júliusi fogyatkozás sémája – magyarázatot lásd a januári jelenségnél. – Forrás: wikipedia.org

2020. november 30.

A félárnyékos fogyatkozás kezdete: 08:32:21 óra:perc:másodperc (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás legnagyobb fázisa (amikor a Hold a legmélyebben merül a félárnyékba, és a legjobban elhalványul): 10:42:49 (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás vége: 12:53:20 (KöZEI).

A félárnyékos fogyatkozás teljes időtartama: 4 óra 20 perc 59 másodperc.

Ez a félárnyékos fogyatkozás Európából, így Magyarországról sem látható (kivéve Skandinávia középső és északi részeit, Skóciát és Írországot, ahonnan egy része látszik). Legjobban Észak-Amerikából figyelhető meg. A fogyatkozás részleges félárnyékos fogyatkozás.

A fogyatkozás részleges félárnyékos fogyatkozás.

Legközelebb teljes félárnyékos fogyatkozást – amikor a Hold teljesen belemerül a félárnyékba, de nem érinti a teljes árnyékot – 2053-ban lehet látni, de nem Magyarországról, hanem Nyugat-Európából.

VCSE - A novemberi jelenség láthatósági térképe - magyarázatot lásd a januárinál. Forrás: wikipedia.org
VCSE – A novemberi jelenség láthatósági térképe – magyarázatot lásd a januárinál. – Forrás: wikipedia.org

 

VCSE – A novemberi jelenség sémája – magyarázatot lásd a januári fogyatkozásnál. – Forrás: wikipedia.org