
Sragner Márta kapta a 2025. évi Hettyei János Díjat – VCSE
A Vega Csillagászati Egyesület május 24-i közgyűlése egyhangúlag Sragner Márta tagtársunknak ítélte oda a 2025. évi Hettyei János Díjat. Az indoklás: “a CSIMABI (Csillagászat Magyar Nyelvű Bibliográfiája) szerkesztésében végzett munkája, valamint több magyar amatőrcsillagász és csillagász, köztük Hetyei János, Gothard Jenő, Szentmártoni Béla, Gothard Sándor, Lakits Ferenc, Kulin György, Kövesligethy Radó, Hédervári Péter, Detre László, Konkoly Thege Miklós és mások bibliográfiájának és/vagy részletes életrajzának összeállításáért, szerkesztéséért. A magyar amatőrcsillagászat és hivatásos csillagászat történetét nem ismernénk olyan jól, és nem őrizhetnénk elődeink emlékét, nem tanulhatnánk életművükből és példamutatásukból Márta munkái nélkül.”

Sragner Márta Rajkán született 1947-ben, és Győr-Szabadhegyen járt általános iskolába. A középiskolát már Kőszegen végezte (Mezőgazdasági Technikum), majd a Berzsenyi Dániel Tanítóképző Intézetben szerzett népművelő és könyvtáros szakokon főiskolai diplomát. Első férje Vértesi Péter festőművész volt, két lányuk: Eszter és Andrea született.
A Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár könyvtárosa volt, természettudományi-, mezőgazdasági-, műszaki- és orvostudományi szaktájékoztatóként. Akkoriban a csillagászat különösképpen még nem érdekelte. A könyvtár bibliográfia szerkesztői továbbképzésre küldte Budapestre, a Könyvtártudományi Módszertani Központba. A feladat az volt, hogy szakdolgozatot kellett készíteni egy Vas megyei tudósról. Ő Gothard Jenő herényi csillagászt választotta. Első könyve 1979-ben jelent meg a Vasi Életrajzi Bibliográfiák sorozat III. köteteként. A munkának nagy sikere lett. Dr. Tóth György csillagász, az ELTE szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumának (GAO) akkori igazgatója, Horváth József GAO-könyvtáros és Vértes Ernő amatőrcsillagász segített a kutatásokban. A Gothard Jenő Amatőrcsillagászati Egyesület (GAE) tagja, sőt vezetőségi tagja is lett.
További vasi természettudósokról készített életrajzot és bibliográfiát:
Chernel István ornitológus
Gayer Gyula botanikus
Bendefy László geodéta, geológus
Visnya Aladár botanikus, zoológus
Csaba József ornitológus, nyelvész, néprajzkutató.
Ambrózy Migazzi István jogász, dendrológus, botanikus, ld. még Jeli Arborétum
Saághy István dendrológus, a fák kutatója, és a Kámoni Arborétum alapítója
Könyvei, bibliográfiái közül néhányat kiemelünk:
Környezet- és természetvédelem 40 éve Vas megyében.
Gothard Jenő csillagász 1979, bővített kiadások 1981-ben és 1998-ban, későbbi bővítettkiadások elektronikusan a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK)-ban.
Gothard Sándor mezőgazdász, ipari vállalkozó, politikus
Már pécsi korszakában megjelent művei:
Fejér Lipót matematikus.
Prinz Gyula földrajztudós.
Lambrecht Kálmán természettudós.
Jakucs László karsztkutató.
Gorka Sándor biológus.
Fejtő Ferenc irodalmár, történész,
Tóth József földrajztudós.
Kőszegfalvi György urbanista.
Göőz Lajos földrajztudós.
Lovász György földrajztudós.
Ipartörténeti bibliográfia.
A 10 éves Földrajzi Intézet munkatársainak bibliográfiája.
Kulin György csillagász
Lakits Ferenc csillagász, szakíró.
Hédervári Péter csillagász, szakíró.
Szentmártoni Béla amatőrcsillagász.
Dalos Endre amatőrcsillagász.
Mahler Ede csillagász.
A pécsi planetárium és csillagvizsgáló története és bibliográfiája.
Válogatás a magyar csillagászattörténet magyar nyelvű irodalmából
1993. szeptember 29-én Szombathelyen a GAE Országos Csillagászattörténeti Találkozót, és Nemzetközi (Osztrák-Magyar) Napóra Konferenciát szervezett. Bartha Lajos mutatta be jelenlegi férjének, Keszthelyi Sándornak, akivel 1996-ban házasodtak össze. 1994. október 1-én Pécsre költözött, és a Pécs belvárosában lévő Csorba Győző Megyei Könyvtár könyvtárosaként dolgozott. Ekkortól kezdve az észlelő csillagászat is érdekelni kezdte: csillagképek, holdsarlók, változócsillagok, üstökösök megfigyelését végezte el, távcsöves bemutatások és csillagászati táborok szervezését segítette.
A vasi GAE tagja maradt. A baranyai APCSE és a Pécsi Csillagászati Szakkör tagja lett. Később az MCSE-be és a VCSE-be is belépett. Pécsett folytatta életrajzi és bibliográfiai munkásságát, de pécsi és baranyai természettudósokkal. Kutatásait eleinte az Országos Tudományi és Kutatási Alap (OTKA) támogatta, később a Pécsi Tudományegyetem és annak Földrajzi Intézete.
A GAE közgyűlése Szombathelyen 1997 januárjában Sragner Mártának ítélte a Gothard Emlékérmet. Ezt februárban Zalaegerszegen a Magyar Csillagászati Egyesület helyi csoportjainak III. országos találkozóján adták oda ünnepélyes keretek között.
1995-2010-ig a hazai középkori templomokat férjével, Köszövel (Keszthelyi Sándor) végigjárták, napórák keresése és a templomirányok mérése céljából. A “Magyarországi középkori templomok tájolása” kiadvány 2012-ben jelent meg és 1083 templom adatait tartalmazza. Ezen kívül segítette a hazai napórák felkutatását, dokumentálását, katalógusának teljesebbé tételét.
Másik nagy munkája “A csillagászat magyar nyelvű bibliográfia” (Csimabi) 2003 óta. Ezt a mai napig folyamatosan fejlesztik. Az interneten elérhető, közel 80 000 csillagászati és űrkutatási könyv és folyóirat adatai érhetők el. A VCSE első elismerő okleveleit Keszthelyi Sándor és Sragner Márta kapták a CSIMABI létrehozásáért.
Pécs belvárosában és kis kertes házrészben éltek. Itt éltek volna, amíg meg nem haltak volna, de… A sors másként döntött! Visszaköltöztek Vas megyébe, Bucsuba, Szombathelytől 10-13 kilométerre. Ott vettek kertes családi házat. Márta Andrea nevű lánya háza közelében, aki elveszett, elhagyatott kutyákat gondoz ott. 1998 februárjában a szomszéd kertes családi ház eladó lett. Megvették, felújították és odaköltöztek 1998 júniusában. Itt a Kőszegi-hegység lábánál jó a levegő. Egészséges a fűnyírás és a konyhakert is egészséges ételekkel halmozza el őket. Vidéki, fényektől nagyjából mentes, tejutas az ég. Távcsöves bemutatásokra, közös észlelésekre kijönnek a városi amatőrcsillagászok. Csillagászati szakkör helyett szervezik a “Szombathelyi Csillagászati Asztaltársaság” személyes összejövetelt. Minden hónap második kedd estéjén a Gól Vendéglőben. 10-15 fő jön össze vacsorázni és beszélgetni már hatodik éve.
2010-ben nyugdíjba ment, férje 2014-ben lett nyugdíjas.
Keszthelyi Sándor, a VCSE tiszteletbeli elnökének laudációja a jóhangulatú közgyűlésen
A további életrajzok és bibliográfiák már Bucsuban születtek:
Ponori Thewrewk Aurél csillagász, csillagászattörténész, volt budapesti Planetárium igazgatója, egyetemi oktató az ELTE Csillagászati Tanszékén
Mizser Attila amatőrcsillagász.
Kövesligethy Radó csillagász, geofizikus.
Detre László csillagász, tanszékvezető, intézetigazgató
Pásztorok csillagai. Népi csillagismeret, a hortobágyi pásztorok csillagismerete bibliográfia.
Vértes Ernő amatőrcsillagász.
Hetyei János zalai amatőrcsillagász, ügyvéd életrajza és bibliográfiája.
Kb. 50 könyv. Eleinte kinyomtatták és a költségeket is fizették. Később már nem fizettek, de legalább kinyomtatták. Ma már se pénz, se nyomtatás, nagyrészt csak interneten jelenik meg. (Üdítő kivétel a Hetyei-könyv, ez 300 példányban jelent meg. A Mizser-bibliográfia ismereteink szerint csak 5 példányban lett kinyomtatva csak, sajnos, de elektronikusan elérhető lesz.)
2024-ben, 78 évesen, élete második kitüntetését kapta, a Hettyei János Díjat, a VCSE-től.
Márta életútjának és munkásságának ismertetéséhez felhasználtuk Keszthelyi Sándornak, a VCSE tiszteletbeli elnökének közgyűlésen elhangzott laudációját is, amelyet a fenti videón meg lehet tekinteni.