Kék spirál az égbolton – Hegedüs Tibor

Egy érdekes kék spirál tűnt fel 2025. március 24-én az égbolton. Tagtársaink közül Schmall Rafael és Zelkó Zoltán is lefotózta, ezeket a képeket alább mutatjuk be. Az ország nagy részén borult időjárás volt, de Magyarországról, sőt Európa többi derült részéről is számosan látták, fotózták a jelenséget, és meteorkamerák is megörökítették. Az érdekes jelenséget az égbolton a SpaceX magán űripari cég Falcon-9 rakétája okozta.

Zelkó Zoltán képe Pest vármegyéből mobiltelefonnal készült
Zelkó Zoltán képe Pest vármegyéből mobiltelefonnal készült a “kék spirálról”

 

Schmall Rafael képe a jelenségről Kaposfőről, időjárási webkamerával készült
Schmall Rafael képe a jelenségről Kaposfőről, időjárási webkamerával készült

A szóban forgó Falcon-9 indítás a SpaceX cég idei 34. indítása volt, aki utólag is szívesen megnézné, egy 22 perces film van róla fenn itt:

https://www.spacex.com/launches/mission/?missionId=nrol-69

Floridából 2025. március 24-én 18:48-18:50 CET-kor indították. (A CET a Central European Time rövidítése, vagyis a Közép-Európai Idő: ezt mutatja téli időszámítás idején az óránk). A filmből látszik, hogy kb. 66-69 km magasságban indították a 2. fokozatot a hasznos teherrel.

A hasznos teher NROL-69 kódjelű űreszköz volt, amit titkosítottak, így valószínűleg nemigen fogunk találni részletesebb adatokat, bár az kiderült, hogy a spirális fényjelenségért a második fokozat volt a felelős. Az NRO rész a rövidítésben a National Reconnaissance Office nevét, vagyis az USA Nemzeti Felderítő Hivatalát takarja, így – bár ez csak találgatás – egy kémműhold felbocsátásáról lehetett szó. Ez a fokozat eltávolította a maradék üzemanyagát, és ezután a visszatéréskor irányítottan megsemmisül. A Csendes-óceán déli részén található Nemo-pont környékén csapódnak be a légkörben el nem égő darabjai. A Nemo-pont van legtávolabb az óceánokban minden szárazföldtől, és űreszköz-temetőként használják.

A videó gyorsítva mutatja be a spirál fejlődését. (Magyar Meteoritikai Társaság, AMS207 kamera, Fülöpszállás, operátor: Kereszty Zsolt, videó: Jäger Zoltán).

Minthogy a hazai szemtanús észlelések (és kamera felvételek) kb. 20:00-tól indulnak, ez már a Föld körül megtett második kör volt, és ekkor már régen leszállt a visszatérő rakétatest, így nyilvánvalóan a második fokozat megmaradt üzemanyagának a vezérlőközpontból elrendelt kieresztésének következményét láttuk. Angliától kezdve voltak észlelések Európa-szerte. Valószínűleg valahol USA vagy a Csendes óceán fölött kezdhették meg az üzemanyag kieresztését, mert már Angliában is szép nagy, kb. 10 fokos volt a spirál átmérője. Kb. 250-350 km magasságban történhetett a kieresztés, és ott még bőven kapott napfényt az a térség, miközben Európára már sötétség borult. A forgó rakétatestből a forgástengellyel szöget bezáró módon kieresztett üzemanyag cseppekre széteső anyaga gyorsan meg is fagy, és továbbra is megtartva a rakéta mozgásirányába eső sebességet, az oldalirányú sebesség miatt spirálisan távolodik. Amíg még van utánpótlása az anyagnak, addig folyamatos a spirál. Szerencsés esetben (a spirál tengelyéből nézve) látszik ilyennek a jelenség, erre merőlegesen, vagy köztes szögekből nézve más lett volna a látvány.

A legnagyobb aktív űrkutató országok által kb. 10 éve aláírt egyezmény értelmében nem szabad semmilyen, a Földre visszatérni szándékozó űreszköz fedélzetén mérgező anyagot hagyni (pl. üzemanyagként használt hidrazil) mert az a visszatéréskor alacsonyabb légrétegekben széteső, égő űreszközről egész országnyi, vagy akár fél európányi területen is mérgezéseket okozhat. Ezért nagy magasságokban elvégzik ezt a műveletet. Valószínűleg a jövőben egyre többször láthatunk majd hasonlót, mert egyre nagyobb az űraktivitás világszerte. Pl. tegnap lett volna egy európai indítás is Norvégiából, csak az erős szél miatt elhalasztották egy későbbi dátumra.

A kinyomott üzemanyag egyébként néhány keringési idő múlva kellően nagy térrészben oszlik szét, és utána már nem mutat ilyen látványos jelenséget.

További olvasnivalók a jelenségről és a témáról

https://www.space.com/space-exploration/launches-spacecraft/mysterious-blue-spiral-spotted-over-european-skies-what-was-it-photos

Spacejunkie