Mai csillagászati kép: Theophilus, Cyrillus, Catharina holdkráterek – Schmall Rafael, Szucsányi Béci

Három lenyűgöző holdkráter: Theophilus, Cyrillus és Catharina

A Hold Mare Nectaris nevű holdtengerének szélén három egymáshoz közeli, impozáns kráter található: Theophilus, Cyrillus és Catharina. Ezek a formációk nemcsak méretükkel és látványos szerkezetükkel, hanem történetükkel is lenyűgözik a csillagászat iránt érdeklődőket – legyen szó hivatásos kutatókról vagy amatőrcsillagászokról.

Szucsányi Béci képe a Teophilus-Cyrillus-Catharina holdkráterekről.
Szucsányi Béci képe a Teophilus-Cyrillus-Catharina holdkráterekről. “Kisebb fókusszal, egy Baader Q-Turret 2,25x Barlow-lencse alsó, kicsavarható tagja került fel az ASI-kamera elé, így 1.3x fókusznyújtást kaptam. A tiszta, szélcsendes légkör szép részleteket hozott.” – írta a képhez az észlelő. Távcső: 200/1000 Newton-reflektor. Időpont: 2025. március 5. Helyszín: Ózd. Kamera: ASI715MC. Mechanika: HEQ-5 Pro GoTo, bordásszíjas. Expozíciós adatok: 9000 képkocka legjobb 15%-a. Szűrők: Astronomik IR PASS 807nm.

Theophilus – a legfiatalabb

A három közül a Theophilus-kráter a legfiatalabb és leglátványosabb. Átmérője körülbelül 100 km, mélysége pedig eléri a 4,2 km-t. A kráter belsejében markáns központi csúcsrendszer emelkedik, amely több, esetenként 2 km magas hegycsúcsból áll. Ezek a hegyek a becsapódás során visszapattanó felszín következményei, és egyfajta geológiai „ujjlenyomatot” hagynak a becsapódás erejéről.

A Theophilus viszonylagos fiatalsága – körülbelül 1 milliárd éves – éles peremében és jól definiált szerkezetében is tükröződik. Ez a kráter részben eltakarja az idősebb Cyrillus-krátert, amely bizonyítja a formációk időrendi sorrendjét: a Teophilus később keletkezett, és lerombolta a korábban létrejött Cyrillus kráterfalának egy részét az őt létrehozó test becsapódása.

Schmall Rafael képe a krátertrióról. Érdemes a képet kinagyítani, és a legapróbb krátereket keresgélni, pl. a Catharinában! Elképesztően apró részletek, kis kráterek, holdfalak jönnek elő, ha aprólékosan böngésszük a képet, és nem csak felületesen egyszer pillantunk rá.
Schmall Rafael képe a krátertrióról. Érdemes a képet kinagyítani, és a legapróbb krátereket keresgélni, pl. a Catharinában! Elképesztően apró részletek, kis kráterek, holdfalak jönnek elő, ha aprólékosan böngésszük a képet, és nem csak felületesen egyszer pillantunk rá. “Ezekben a napokban jó nyugodtság volt, így kíváncsiságból beraktam a fényútba egy alap 2x-es Barlow-lencsét, tartva ugyan a minőségétől. Azért így is sikerült jó felbontást elérni. Van egy egyensúlyi állapot tavasszal naplementekor, amikor az épület se zavar, valamint a légkör is nyugodtabb naplementekor, ráadásul a Hold is elég magasan volt. Igyekeztem kihasználni ezt a helyzetet. A 174-es típusjelzésű ASI-kamera szenzora hatalmas a 290-hez képest. Utóbbit már OAG rendszerben használom, amire teljesen jó, mert érzékenyebb mint a 120-as verzió.” – írta a képhez az észlelő. Távcső: Meade LX-850 16″ SC (40,6 cm). Időpont: 2025. március 5. Helyszín: Zselici Csillagpark. Átlátszóság: 4. Nyugodtság: 5. Kamera: ZWO ASI 174 MM monokróm kamera. Mechanika: Fornax 150/200. Expozíciós adatok: 25,0 msec, gain: 240, 20000 képkocka legjobb 2%-a. Szűrők: Astronomik Planet IR Pro 807 CCD szűrő (1,25″). Ez a kép

Cyrillus – az átmeneti kor krátere

A Theophilus nyugati szomszédja a Cyrillus-kráter, amely valamivel kisebb, 98 km-es átmérőjű és körülbelül 3,6 km-es mély. Noha részben a Theophilus által fedett, így keleti fala sérült, a belső szerkezete még mindig jól kivehető. A kráter közepén több kis csúcs található, amelyek tanúskodnak a korai becsapódások dinamikájáról.

A Cyrillus a Nectaris-korszak idejéből származik, azaz körülbelül 3,9 milliárd éves, és jól példázza a Hold felszínének fejlődéstörténetét: már nem olyan éles peremű a kráterfal, mint a Theophilus-é, de még nem annyira erodált, mint a még idősebb krátereké.

Catharina – az ősi tanú

A trió legidősebb tagja a Catharina-kráter, amely délre helyezkedik el a másik kettőtől. Átmérője 100 km, mélysége pedig kb. 3,1 km. A Catharina erősen erodált, pereme több helyen beszakadt, belseje töredezett, és kisebb kráterek szabdalják. Ez a kopottság arra utal, hogy a Catharina akár 4 milliárd évnél is idősebb lehet – a Hold történetének egyik legkorábbi becsapódásos korszakából származik.

Hogyan jöttek létre ezek a kráterek?

Mindhárom krátert hatalmas aszteroida-, azaz kisbolygó-becsapódás hozta létre. A Theophilus esetében a becsapódó égitest átmérője elérhette a 8–10 km-t is, sebessége pedig több, mint 15 km/s lehetett. Az ilyen erejű ütközés hatására a kőzet megolvadt, a felszínen mély krátert formált, és központi csúcsok emelkedtek ki. A folyamat néhány perc alatt lejátszódott, de nyomai milliárd évek múltán is tanulmányozhatók.

Megfigyelésük

A Theophilus–Cyrillus–Catharina trió könnyen megfigyelhető kis, akár csak 5 cm nyílású távcsövekkel is, különösen a növekvő fázisú Hold első negyedéhez közeledve, amikor az árnyékok hangsúlyosan kirajzolják a domborzatot. A Theophilus központi csúcsa és éles pereme kiemelkedik a látómezőben, míg a Cyrillus és Catharina szelídebb vonalai remekül demonstrálják az eltérő korú kráterek kopását. Ez a hármas ideális célpont holdfelszíni részletek tanulmányozásához, akár kezdő megfigyelők számára is.

Érdekességek

– a Theophilus kráter belsejében vulkanikus eredetű olvadt kőzet is található, ami a becsapódás utáni olvadás nyomait őrzi.
– a kráterek elnevezése ókori személyeket idéz: Theophilus egy bizánci keresztény teológus volt, Cyrillus alexandriai pátriárka, míg a Catharina Szent Katalinról kapta nevét.
– a helyi holdi napfelkeltekor különösen látványosak ezek a kráterek, amikor a hosszú árnyékok drámai mélységérzetet keltenek a látómezőben.

A Theophilus, Cyrillus és Catharina kráterhármasa a Hold egyik legikonikusabb látványossága, amely nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem a Hold történetének és felszínformáló folyamataiban való mélyebb elmerülésre is lehetőséget ad. Akár egy kis amatőrtávcsővel is felfedezhetőek ezek a csodálatos alakzatok – és megidézik az űr korai, viharos múltját.

Keresőtérkép és azonosítás

Felhasznált irodalom és források