
NGC 457 (Bagoly-halmaz) – Schmall Rafael

Schmall Rafael, a kép készítőjének leírása:
A VCSE Őszi Észlelőhétvégéje a MAG-Tanyán zajlott a Zselicben. Szerencsére az égbolt állapota kedvező volt a fotózáshoz, tesztekhez. A felvételeknél a vezetés már nem keresőtávcsővel, hanem OAG rendszerrel zajlott. Szerencsére a bemozdult kép ismeretlen fogalom lett. (OAG: Off-Axis Guider, azaz sajátfókuszú vezetés, amelynél a vezetőkamerába a csillagkép egy kicsi, a főtávcső fényútjába helyezett prizmáról jut el. Ilyen esetben vezetőtávcsőre nincs szükség.)
Az észlelőhétvége alkalmával kölcsönkértem az ASI585 MC Pro kamerát, ami 750mm-en nagy képskálát (nagyítást) adott a csillaghalmazokhoz. Ezúton is köszönetem Csizmadia Szilárdnak a kameráért!
A távcső teljesen automatikusan működött és fotózta az objektumokat. Sajnos UV/IR block szűrő nem volt a kamera előtt, ezért infrafény is került a képre.
Ismét lett egy olyan alkalom, amikor azért jó egy automatikus rendszer, mert közben lehetett észlelni vizuálisan jókat, beszélgetni nagyokat…!
Az NGC 457-et William Herschel fedezte fel 1780. augusztus 18-án. Könnyű célpont akár kezdő észlelőknek is kis távcsővel, akár fényszennyezett égen is. Könnyű megtalálni: a Cassiopeja δ és γ jelölésű csillagaival alkot derékszögű háromszöget (ezek balról jobbra a Cassiopeia W-jének második és harmadik csillaga). Még könnyebb dolgunk van, ha látjuk a φ Cas jelű csillagot, mert azzal egy látómezőben helyezkedik el. Bármilyen kicsi távcsővel megpillantható derült égen, hacsak nincsen borzalmasan nagy fényszennyezés.
7900 fényévre van a Naprendszertől, korát 21 millió évre becsülik. ET-halmaznak vagy Bagoly-halmaznak becézik. A fényes φ Cas (5 magnitúdós) és a HD 7902 (7 magnitúdós) uralják a látómezőt, ők a legfényesebb csillagok benne. A φ Cas halmaztagsága kérdéses, lehet, hogy csak előtércsillag. Kb. 150 db 9-13 magnitúdós további csillag alkotja a csillagcsoportot, amelyek hosszan nyúlnak el. Kis távcsővel úgy néz ki, mintha egy lábait és szárnyait kinyújtó bagoly repülne a látómezőben, aminek szemei az előbb említett két fényes csillag.
A kb. 150 csillagból csak 60-ról bizonyították be, hogy halmaztag, a többi valószínűleg csak előtércsillag. A halmaztagok két csillagsorban helyezkednek el (a képen a két fényes csillagtól balra felfelé elindulva). A Napot mindössze 17,6 magnitúdós csillagként látnánk, ha az NGC 457 távolságában lenne tőlünk.
Forrás: wikipedia