
Részleges napfogyatkozás és távcsöves bemutatók 2025. március 29-én – VCSE
Részleges napfogyatkozás lesz 2025. március 29-én, szombaton, a déli órákban. Egyelőre a következő három távcsöves bemutatóról tudunk, de egészen biztosan több is lesz az országban ( az alábbiak csak derült idő esetén lesznek megtartva – esőben, teljesen felhős időben a legtöbb rendezvény elmarad):
– galyatetői kilátóban, kb. a fogyatkozás időtartama alatt
– Zalaegerszeg, Dísz tér, 11:30-tól 13:00-ig, Bánfalvi Péter vezetésével. Aki tudna hozni a Nap megfigyelésére alkalmas távcsöveket, kérjük, csatlakozzon és hozzon; kérjük, a vcse@vcse.hu e-mail címre vagy ide jelezzétek, ki tudna jönni segédkezni távcsővel vagy anélkül. A BORULT, ESŐS IDŐ MIATT A TÁVCSÖVES BEMUTATÓ ELMARAD!!
– Hegyhátsál, a csillagvizsgáló udvarán.

Ne felejtsük el, hogy a Nap megfigyelését és bemutatását csakis megfelelő óvatossági, biztonsági rendszabályok megtételével, betartásával lehet megtenni! Pl. kivetítéssel, napszűrővel, Herschel-prizma stb. alkalmazásával. A látogatók figyelmét fel kell hívni, hogy a Napba még szabad szemmel se nézzenek! Adhatunk nekik napfogyatkozás néző szemüveget, vagy pl. kartonkeretre felapplikált napszűrő-fóliát. Ezek teljesen biztonságos megoldások. A Napba nézni távcsővel, fotózni a Napot távcsövön, mobiltelefonon keresztül napszűrő-fólia, megfelelő értékű fénycsökkentés nélkül TILOS! Maradandó vakság, látáscsökkenés, eszközkárosodás lehet a vége. E szabályokat a látogatókkal és magunkkal szemben is tartassuk be! A megfelelő szabályok betartásával azonban a napfogyatkozás megfigyelése biztonságos, és hatalmas élményt nyújt a laikusoknak, amatőrcsillagászoknak, csillagászoknak.
A napfogyatkozás adatait a fenti táblázatban találhatók (az időpontok UT-ben vannak, ami a szombaton még érvényes, ún. téli időszámításhoz (Közép-Európai Idő, KözEI-hez) képest egy órával kevesebb. Vagyis a fogyatkozás kezdetét (1. kontaktus). maximumának időpontját, és a fogyatkozás végét (4. kontaktus) úgy kapjuk meg az óránk által mutatott téli időszámítás szerint, hogy a táblázatbeli időpontokhoz egy órát hozzáadunk. (Táblázat forrása: Meteor Csillagászati Évkönyv, MCSE). h, m, s: óra, perc, másodperc.
A PA azt mutatja, hogy a napkorongon az égi északi iránytól keletre mérve hány fokon lép be a Hold a Nap elé; az Alt pedig a Nap horizont feletti magasságát jelenti az adott időpontban, fokokra kerekítve.
A leglényegesebb az utolsó oszlop, aminek a neve Mag (magnitúdó, nagyság), és ami azt adja meg, hogy a Nap látszó átmérőjének hányad részét takarja el a Hold. Ha a magnitúdó 1, akkor a teljes átmérőjét fedi, ha 0,5, akkor csak a félátmérőjét. (Lásd pl. itt.). 100-szal szorozva ezt az értéket, a fogyatkozás nagyságára jellemző számot százalékban kapjuk.
Láthatjuk, hogy az ország nyugati felében lesz nagyobb a fogyatkozás, Zalaegerszegen pl. a 10%-ot is meghaladja; Békéscsabán csak 3,6%-os fogyatkozás lesz látható, ami azt jelenti, hogy alig harap bele a Napba a Hold.
A fogyatkozás a Földről nézve sehonnét sem lesz teljes, de az alábbi térkép mutatja, hogy egyes helyekről akár 93%-os fedés is látható lesz majd . A kék vonalakra írt 0.20, 0.40, 0.60, 0.80 számok rendre 20, 40, 60, 80%-os fogyatkozások határait jelentik. Mi a fogyatkozási zóna széle felé helyezkedünk el Magyarországon.
Térkép forrása: wikipedia.
Derült, eget, jó megfigyeléseket! Beszámolóitokat a vcse@vcse.hu címre várjuk.