Egy facebook-csoportban felmerült a kérdés, hogy hogyan lehet pólusra állni napfotózáshoz nappal kellő pontossággal, ha nappal az illető nem látja a Sarkcsillagot. Iránytűt is használt, de nem ment még a dolog. Íme, az én tanácsaim, amiket megismétlem itt is, hátha valakinek segít.

(1) Az iránytű a mágneses pólus felé mutat. A mágneses és a földrajzi pólus között jó 500 km különbség van, ez Magyarországról nézve jelenleg 5,5 fok szög alatt látszódik (ez a szög időben lassan változik), mégpedig az iránytű kissé nyugatra mutat. Ez máris okozhat eltérést a követésben. Ezért aztán egy mobiltelefonra telepített google térkép többet segíthet az északi irány pontosabb kijelölésében…

A mágneses és a földrajzi pólus eltérését hívják egyébként mágneses deklinációnak.

(2) Állítsd olyan vízszintesre a mechanika alapját, amennyire csak tudod. Utána a deklinációs tengelyt állítsd a földrajzi szélességnek megfelelő szögre a helyi vízszinteshez képest. Ezzel a pólusmagasságnak már jónak kell lennie.

(3) Nem tudom, milyen követési sebességeket lehet a Te mechanikádon beállítani, de ha van rajta “Solar tracking speed”, azaz napkövetési sebesség, használd azt. A Nap évi látszó mozgása miatt a Nap égen való látszólagos sebessége eltér a Holdétól és a csillagokétól is (ráadásul a földpálya excentricitása miatt az év folyamán még változik is).

(4) Végül pedig egy apró trükk leírása következik a nappali pólusraálláshoz. Planetárium-programból (Stellarium, SkyChart, SkySafari stb.) nézd ki a Nap azimutját az észlelés időpontjára és helyére (mindkettő állítható a planetáriumprogramokban). Legyen Nálad egy szögmérő (iskolai szögmérő is megfelel), és akassz egy nehezebb súlyt egy madzagra, és a madzagot kösd a mechanika aljára. Ez a madzag árnyékot fog vetni. A szögmérőt rakd a mechanika alá úgy, hogy a közepe a zsinór alá essen pontosan. Ha a távcsöved mechanikája a vízszintezőjével tényleg vízszintbe van állítva, a pólusmagasság a (2) pont szerint be van állítva, akkor addig forgasd el a szögmérőt, amíg a zsinór árnyéka a Nap ismert azimutjára (+180 fok) nem vetül (minél nagyobb a szögmérő annál jobb; adott esetben kinyomtathatsz egy szögmérőt egy jó nagy papírra is). Ezután a szögmérőhöz ne nyúlj már. Ezután csak vízszintesen (azaz a mechanika függőleges tartótengelye körül) forgasd el a mechanikát addig, amíg az óratengely (pólustengely) árnyéka pontosan nulla fok felé néz. Ekkor azimutban is beállítottad az északi irányt!

Általában ezzel már 1-2 fok pontossággal rá lehet állni a pólusra, ami a Nap fotózásához, videózásához többnyire elegendő. Ha mégse, akkor az eltérés irányának megfelelően lehet korrigálni, finomítani utána már.