A III. Kárpát-medencei Messier-maraton csoportképe.

Lenn az alföld tengersík vidékin
Ott vagyon honn, ott az én világom
Börtönéből szabadúlt sas lelkem,
Ha a rónák végtelenjét látom.

Felröpűlök ekkor gondolatban
Túl a földön felhők közelébe,
S mosolyogva néz rám a Dunától
a Tiszáig nyúló róna képe.

~ Petőfi Sándor: Az Alföld, részlet

Rockerek és űrhajósok

2024. április 4-e és 6-a között került megrendezésre a III. Kárpát-medencei Messier-maraton a Vega Csillagászati Egyesület Hajdúsági Területi Klubjának szervezésében. A hortobágyi Fecskeházban 51 fő amatőrcsillagász és 23 távcső gyűlt össze, hogy két éjszakán keresztül megkísérelje megpillantani a Messier-katalógus mind a száztíz objektumát. (A közelben tartott, a rendezvényt kísérő csillagászati ismeretterjesztő előadáson és napbemutatón 310 fő laikus érdeklődő vett részt.) Nem véletlen azonban a Kárpát-medencei elnevezés sem: a résztvevők nem csak Magyarország legkülönbözőbb régióiból verődtek össze, hanem számos felvidéki, erdélyi, illetve Németországban élő tagtársunkkal is találkozhattunk. (A külföldi résztvevők elsősorban az Erdélyi Magyar Csillagászati Egyesületből és a felvidéki Ursa Maior Csillagászati Egyesületből érkeztek.)

Olvasd tovább

VCSE – Illusztráció a WD 1145+017 fehér törpe rendszeréről, amely körül a Kepler műhold mérései szerint egy exoaszteroida esik szét (dezintegrálódik). A kékes, forró, pici égitest balra lenne a fehér törpe, míg a kép előterében egy körötte keringő aszteroidáról leváló darabokat képtelt el a rajz alkotója. – Forrás: wikipedia.com

Korábbi cikkünkben fehér törpecsillagok körül széteső bolygók tulajdonságairól értekeztünk. Említést tettünk arról is, hogy egy fehér törpe légköri összetételének vizsgálatával megállapítható, hogy a széteső bolygó felszínén végbe mentek-e valaha lemeztektonikai folyamatok. Jelen írásban ez utóbbi témakört fogjuk kicsit mélyebbre hatóan körüljárni.

Jura és munkatársai 2014-ben két szennyezett légkörű fehér törpe légköri összetételét vizsgálták meg. Mindezt abban a merész reményben, hogy kimutassák, az e két csillag által bekebelezett bolygókon lemeztektonikai folyamatok játszódtak le egykor.

Olvasd tovább

VEGA ’24 Nyári Amatőrcsillagász Megfigyelőtábor

2024-ben a Vega Csillagászati Egyesület, az MCSE Zalaegerszegi Csoportja, a TIT Öveges József Ismeretterjesztő Egyesület közös szervezésében

Kérjük, senki ne utaljon részvételi díjat, amíg jelentkezése elfogadásáról visszajelzést nem kapott! 

JELENTKEZÉS

A tábor helyszíne: Őrimagyarósd (Vas megye), Napfény Ifjúsági és Sporttábor.

A tábor kezdete: 2024. augusztus 3., szombat, 14:00 óra.

A tábor vége: 2024. augusztus 10., szombat, 11:00 óra.

Korai jelentkezés időpontja: 2024. május 31. előtt.

Rendes (normál) jelentkezés határideje: 2024. június 1. – július 20. között.

Kései jelentkezés: 2024. július 20-án és utána, sőt, akár magában a táborban is, ha van még hely.

Olvasd tovább

A következőkben májusi amatőrcsillagászati megfigyelésekhez szeretnénk ajánlani néhány objektumot.

A Nap májusban 5:00 (NYISZ) körül kel, 20:15 (NYISZ) körül nyugszik. (A NYISZ a nyári időszámítás rövidítése. NYISZ = UT + 2 óra, ahol UT a Universal Time = Világidő rövidítése.) Az észlelés napnyugta után – témaválasztástól, távcső felállításától függően – körülbelül egy-másfél órával már elkezdhető. A csillagászati szürkület a napnyugta utáni, illetve napkelte előtti 1,5-2 órát felölelő időszak. Utolsó negyed május 1-én és 30-án, újhold május 8-án, első negyed május 15-én, telehold május 23-án lesz.

Csillagászati szürkület alatt azt az időszakot értjük, amikor a Nap már legalább -12°-on vagy mélyebben van a horizont alatt, de a -18° horizont alatti magasságot még nem éri el. A -18°-os érték elérése után áll be a teljes sötétség.

VCSE – Az égbolt látványa Zalaegerszegről nézve 2024. május 15-én este 23 órakor. (Az égtájak rövidítése: N: észak, NE: északkelet, E: kelet, SE: délkelet, S: dél, SW: délnyugat, W: nyugat, NW: északnyugat.) A világoskék sáv a Tejút sávja. A koncentrikus körök húsz fokonként (20°, 40°, 60° és 80°) a horizont feletti magasságok, a sugarasan kiágazó vonalak az azimutok 20 fokonként. – A kép a Cartes du Ciel programmal készült.
VCSE – Az égbolt látványa Zalaegerszegről nézve 2024. május 15-én este 23 órakor. (Az égtájak rövidítése: N: észak, NE: északkelet, E: kelet, SE: délkelet, S: dél, SW: délnyugat, W: nyugat, NW: északnyugat.) A világoskék sáv a Tejút sávja. A koncentrikus körök húsz fokonként (20°, 40°, 60° és 80°) a horizont feletti magasságok, a sugarasan kiágazó vonalak az azimutok 20 fokonként. – A kép a Cartes du Ciel programmal készült.

Olvasd tovább

VCSE Májusi Észlelőhétvége

2024. május 10-12. (péntek-vasárnap)

Helyszín: Őrimagyarósd, Napfény Ifjúsági Tábor (Vas megye)

Szervező:

Vega Csillagászati Egyesület (VCSE)

és

MCSE Zalaegerszegi Csoportja

és

TIT Öveges József Egyesület

Kontakt:

Vizsi Csaba, Csizmadia Szilárd

Szeretettel hívjuk meg tagtársainkat és a közelben-távolban élő más barátainkat idei késő tavaszi észlelőhétvégénkre!

Az NGC 7822 (Ördögfej-köd) Vizsi Csaba felvételén

Olvasd tovább