“A csillagászat a legjobb hobbi, amit csak választhattam. Sosem válik unalmassá.”

Hogyan lehet a csillagászatot, az asztrofizikát jobban megszerettetni a gyerekekkel, fiatalokkal? Hogyan lehet figyelmüket az égboltra vonzani? Hogyan lehet a jövő asztrofizikus-tehetségeit megtalálni? Hogyan lehet elérni, hogy az égbolt távcsöves szemlélésével jobban felismerjék az emberiség helyét és hivatását az Univerzumban? Hogyan tudják ezeket az ismereteket netán a mindennapokban hasznosítani? Hogyan tudják a Föld jövőjét jobbá tenni, ha tudják, mennyire egyedülálló helyen vagyunk a Tejútrendszerben? Vajon tényleg egyedülálló, vagy megérinthetünk más világokat?

Erre a célra nyert el egy pályázatot a gráci Kepler Szövetségi Gimnázium (Bundesrealgymnasium Kepler), az Erdélyi Magyar Csillagászati Egyesület és a Vega Csillagászati Egyesület az EU ERASMUS+ programján. Négy projekttalálkozón vitatunk meg és adunk át egymásnak gondolatokat, módszereket, gyakorlati ismereteket, élményszerűen tapasztalatokat, hogy ki hogyan próbálja meg a fiatalok fejében könnyebben, jobban, mélyebben elülteni a csillagászati ismereteket és az Univerzum, a Természet szeretetét.

A fenti kis videóban egy osztrák középiskolai fizikatanár, egy magyar fizika-csillagász szakos egyetemi hallgató, és egy ausztriai fiatal mesél arról, mit szeret a csillagászatban, miért tartja fontosnak a maga és mások számára, és miért szeretné, ha mások is megismerkednének az égbolttal, ami őt lenyűgözi.

Az utolsó projekttalálkozóra 2023. augusztusában kerül sor.