A világban sokfelé található állandó Naprendszer-sétány (pl. Berlinben); Magyarországon is van ilyen például Budapesten a Népligetben, Kecskeméten, vagy Alsómocsoládon. Egy ilyennek az a lényege, hogy méretarányosan bemutatja a Naprendszerben a bolygók közepes távolságát a Naptól. A séta során pl. a Naptól indulunk, és annyi méter távolságot kell megtenni, amennyi méretarányosan megfelel a Nap-bolygó közepes távolságnak. Pl. ha 1 Csillagászati Egységet (CSE) 100 méternek veszünk, akkor a Naptól indulva 39 méterre lesz a Merkúr, 72 méterre a Vénusz, 100 méterre a Föld, 152 méterre a Mars, 520 méterre a Jupiter, 957 méterre a Szaturnusz, 1917 méterre az Uránusz, és 3018 méterre a Neptunusz (kerekített értékek). Egyébként ilyen méretaránynál (1 CSE : 100 méter) a Naphoz legközelebbi csillag, a Proxima Centauri a Hold távolságának 104-szeresénél lenne! Ez tehát nem sétálható le ilyen méretarányban, de a Naprendszer igen.

A VEGA-táborok során már az 1990-es években legyalogoltuk a Naprendszer-sétát. (Nem minden táborban került sor az ilyen Naprendszer-túrára, és nem is mi voltunk az elsők, akik ilyet szerveztek a táboraik során, más helyeken is volt már korábban ilyen.) 2017-ben vetette fel Csizmadia Szilárd, hogy ezt profibban is csinálhatnánk, mint hogy ő számlálja a lépéseivel, hogy éppen hol tartunk a “Naprendszerben”, miközben erdőn-mezőn kellemeset sétálunk. Az ötletet Jandó Dániel karolta fel, aki a 2018-as tábortól kezdődően szervezi meg a Naprendszer-túrát az alábbiak szerint. A videóban bemutatott és itt leírt modelleket is ő készítette el, és a szükséges számításokat is ő végezte el. Ennek keretében nemcsak az előre pontosan kimért helyeken leszúrt karók mutatják a távolságmodellen a Nap és a bolygók helyeit, hanem kis információs táblák is olvashatók az objektumokról. Ugyanígy, a karók tetején kis, szintén méretarányos gömbök jelképezik a Nap és a bolygók méreteit! Bizony, távcső kell ahhoz, hogy a Naptól a Neptunuszt meg lehessen pillantani ezen a modellen…

A távolság- és méretmodellen kívül tömegarány-modellünk is van. Különböző tömegű, folyadékkal (hol vízzel, hol üdítővel) kaniszterek és palackok, szilárd halmazállapotú törmelékanyaggal, levegővel töltött zacskókat megemelve érzékelhetjük, mennyire más és más a bolygók és a Hold tömege, vagy a kisbolygóövezet össztömege.

A fenti videóban tagtársaink erről a Naprendszer-modellről beszélnek: távolságarány-modell, méretarány-modell, tömegarány-modell. A modellel az általános és középiskolásokat ugyanúgy lehet tanítani a Naprendszer viszonyairól, mint az óvodásokat és a felnőtteket. Sokkal jobb képzetünk alakul ki ezekről a viszonyokról és arányokról, mintha könyvben olvasnánk vagy videóban tekintenénk meg őket. Ez az igazi “inkluziós módszer“, amivel az érzeteket a Naprendszerről ki lehet alakítani az emberekben! Más szavakkal: a személyes tapasztalat többet ér bármilyen elméletnél.

A modelleket legutóbb Ispánkon állítottuk fel, és a The Universe to Youths ERASMUS+ program keretében osztrák és erdélyi partnereinknek is bemutattuk, mint csillagászati oktatási módszert. Bárki lemásolhatja, a szükséges számértékeket a modellhez szívesen átadjuk, ez ügyben kérjük, írjatok a vcse@vcse.hu címre.

A modellek, mint láthatók, könnyen elkészíthetők házilag, így nemcsak más táborokban, de iskolákban, sőt akár óvodákban, távcsöves bemutatókon (járdacsillagászat, pl. Nap-bemutató programjának kiegészítéseként) is előadható. Nálunk a VCSE-ben a Naprendszer-túra során egy hivatásos vagy képzett amatőrcsillagász vezet minket, és minden bolygónál történt megállásnál röviden (max. három percben bolygónként) mesél a bolygóról, holdjairól, és az éppen ott működő, aktuális űrszondákról.

Ez a hordozható Naprendszer-modell bárhol felállítható, de természetesen a helyiektől (önkormányzat, iskola, mezőtulajdonos stb.) előbb engedélyt kell kérni, ha a területüket használjuk. A dolog különlegessége miatt eddig mindenki engedte…

Jó szórakozást!

(Főbb közreműködők: Jandó Dániel, Román Dávid, Jandó Attila, Nagy Balázs, Bognár Csaba, Fröhlich Viktória, Wittman Kevin, Csizmadia Szilárd és sokan mások)