Egyesületünk pályázati projektje keretében háromrészes csillagászati programot ajánlottunk fel a zalaegerszegi Eötvös József Általános Iskola 3.c osztályának.

VCSE – Délutáni napmegfigyelés az Eötvös Iskola előtt Bánfalvi Péter vezetésével. Fotó: Kocsisné Horváth Katalin

A Vega Csillagászati Egyesület vezette konzorcium, amely rajta kívül még az Erdélyi Magyar Csillagászati Egyesületből és a grazi Bundesrealgymnasium Keplerből áll, 2022 februárjában egy 64 720 euró díjazású pályázatot nyert el a hatékonyabb csillagászati, asztrofizikai ismeretterjesztési módszerek átadására, elsajátítására, tapasztalatcserére, az inkluzív pedagógiai módszerek alkalmazásának vizsgálatára és tanulására, multiplikációs eseményekre (pl. távcsöves bemutatók, táborok, előadások). A pályázatot a TEMPUS Közalapítvány írta ki az ERASMUS+ keretében. A pályázati időszak 2022. március 1. – 2024. február 29.

A projekt célja szervesen beleilleszkedik az Eötvös Iskolában követett oktatási tematikába. Így egyesületünk tagjai támogatásával még jobban tudtuk segíteni az osztályfőnök, Kocsisné Horváth Katalin munkáját.

VCSE – Bánfalvi Péter képzeletbeli űrutazás keretében mutatja be a Naprendszert a rendhagyó környezetismeret órán.

Első alkalommal virtuális utazást tettünk a Naprendszerben: május 12-én Utazás a Naprendszerbe és azon is túl címmel tartottunk rendhagyó környezetismeret órát. Az „osztálykirándulás” keretében meglátogattuk az ISS űrállomás lakóit. A lebegő űrhajósok látványa megihlette a nebulókat, így olyan emléklapot készítettek az előadónak, amelyen mindannyian lebegve látszanak. Leszálltunk minden olyan égitestre, amelyekre űrszondák valaha leszálltak.

VCSE – Az emléklap mellett a tanulók elkészítették a Nap körül keringő Föld és Hold modelljét – szemléltetve a Hold kötött keringését, továbbá rajzoltak holdfázisokat, jobban elmélyítve ezzel is ismereteiket a világról.

Két héttel később planetáriumi előadáson ismerkedtek az égbolt mozgásainak következményeivel, de kirándulást tettünk a sarkkörön túlra, hogy meglássuk az éjféli Napot és a fél évvel későbbi déli sötétséget.

VCSE – A második foglalkozáson a Stellarium program segítségével ismerkedhettek meg a gyerekek a Nap és a csillagok égbolton való mozgásával.

Ezt követően a szabadban folytattuk az ismerkedést a csillagászattal. Jandó Attila a gyerekek segítségével elhelyezte az iskola előtt a méretarányos naprendszermodellt, de csak a Jupiterig jutottak, mert elfogyott a hely. Az égitestek tömegarányának szemléltetése a gyerekeket meglepte.

VCSE – A Naprendszer tömegarányos modellje nagy sikert aratott, ahol a kőzetbolygókat kristálycukor, a gázóriásokat pedig üdítőitalok modellezték.

 

VCSE – A gyerekek Jandó Attilával közösen építették fel a Naprendszer méretarányos modelljét mintegy 70 méter hosszan az iskola előtt.

Az éppen feladat nélküli harmadikosok belenéztek a Bánfalvi Péter által felállított, napszűrővel felszerelt távcsőbe, ahol számos napfoltot láthattak központi csillagunk felszínén.

VCSE – Jandó Attila 130/1000 Dobson szerelésű Newton-távcsövével szintén napfoltokat lehetett megfigyelni. A gyerekek szinte megállás nélkül vándoroltak egyik távcsőtől a másikig, annyira lekötötte őket a sok új ismeret.

Harmadik alkalommal pedig este fél kilenctől a 30 fős osztály kibővült a szülőkkel és testvérekkel. Mintegy 100 fős közönség láthatta távcsővel a Hold felszínét, a Vénusz félkorongját és a Mars vöröses korongját. Szabad szemmel követtük a Nemzetközi Űrállomás átvonulását az égbolton. Az egyre növekvő Hold mellett csak néhány fényesebb csillagról tudtunk alapvető ismereteket átadni. Az Oroszlán fényesebb csillagai, az Arcturus, a Spica, a Vega csillagok még a városi fények ellenére is látszottak.

VCSE – A családtagokkal kibővült 3.c osztály három távcsővel figyelhette meg az égbolt csodáit.

 

VCSE – Vizsi Emília 7. osztályosként már holdfelszín-rajzolást tanít a kicsiknek 150/1250 Dobson távcső segítségével.

Az esti programon Bánfalvi Péter, Jandó Attila, Vizsi Csaba és Emilia szolgálták ki járdacsillagászati élményekkel a népes közönséget.

A távcsöves program egyúttal a 3.c osztály gyermeknapi programjának is szerves része volt. Ennek sikerét azzal is lemérhetjük, hogy felmerült az iskolavezetésben, hogy jövőre már az egész iskolára kiterjedően lehetne a gyermeknap része egy ilyen rendhagyó csillagászati foglalkozás.

A programról az iskola honlapján is részletesen beszámoltak: https://www.e5vos-zeg.edu.hu/index.php?menu=2.

Köszönjük Kocsisné Horváth Katalin osztályfőnöknek, hogy a rendhagyó környezetismeret órák megszervezésén túl további kreatív módszerekkel segíti a tanulókat a természet megismerésében.