Egy hónap alatt kétszer is találkoztunk a Hegyháti Csillagvizsgálóban. Ennek egyik indítéka, hogy a Horváth Tibor által készített, és mostanáig az udvarán álló Scutum Csillagvizsgálót áthelyezték a csillagvizsgáló udvarára, ahol felújított állapotában avattuk. A második találkozásra a Hegyháti Csillagvizsgáló felújítása adott okot.

Mi közöm ehhez az egészhez?

VCSE -Horváth Tibor Scutum Csillagvizsgálója kívülről - Fotó: Keszthelyi Sándor
VCSE -Horváth Tibor Scutum Csillagvizsgálója kívülről – Fotó: Keszthelyi Sándor

Nos, az ilyen sikeres fejlődéshez és amatőrcsillagászati tevékenységhez sokféle út vezet, vezethet.

Horváth Tibor történetében jutott nekem is szerep. A múltunk közös szeletéről elöljáróban: Csarnai Zoltán barátunk – aki a feleségével, Magdival együtt szintén vendége volt a rendezvényeknek – a hetvenes évek közepén felfigyelt a parlagon, kihasználatlanul heverő zalaegerszegi, Kulin-Orgoványi-féle 300/2100 mm optikájú Newton-távcsőre. A szakmunkásképző műszerész tanulójaként későbbi felesége által segítve és szakmai munkáját is megélve felújította a bemutató távcsövet, majd az ő inspirációjukra és közreműködésükkel az iskola oktatói és tanulóinak csoportja felépítette az iskola udvarán a Zalaegerszegi Bemutató Csillagdát (átadás: 1977). Ebben az időben került az iskolába Horváth Tibor tanulóként, jómagam pedig matematika-fizika szakos tanárként. Tibor az elsők közt belépett a csillagda köré szervezett szakkörömbe. Fizikatanáraként és csillagászati szakkörvezetőjeként számos országos csillagászati rendezvényre is eljutottunk együtt. Hálás tanítványnak bizonyult, aki oly tudásszomjjal fordul a fizika tudománya és a csillagászat felé, mint Tibor akkor és azóta is.

Falujába, Hegyhátsálra visszakerülve szövetkezett tapasztaltabb amatőrcsillagász társával, Tuboly Vincével, akivel és számos barátjukkal mertek nagyot álmodni. A saját udvarára megtervezte, elkészítette, majd továbbfejlesztette a Scutum Csillagvizsgálót. Szakmai sikereiken felbuzdulva belevágtak a nagy csillagvizsgáló komplexum tervezésébe, majd az anyagi források megteremtését követően az építésbe.

Jó érzékkel keresett támogatókat, szakmai partnereket helyben és nemzetközi színtereken is. Gyakorlati tapasztalatokban túlnőtte egykori tanárát, amatőr észlelései nemzetközi oldalakon is megtalálhatóak.

VCSE – Horváth Tibor előadása a Scutum csillagda 25. évfordulós ünnepségén

A 2023. október 22-i (újra)avatáson tágabb körben mintegy ötvenen lehettünk. Tapintható volt a helyi összefogás ereje, de a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium előadója is tájékoztató előadást tartott. A Vega Csillagászati Egyesületet Keszthelyi Sándor tiszteletbeli elnök, Bánfalvi Péter alelnök és Jandó Attila titkár képviselte. Kellemes hangulatú baráti találkozóban volt részünk.

VCSE – A Scutum csillagda újravatása az új helyén – Fotó: Jandó Attila

A november 17-re szervezett ünnepség szűkebb körű, kisebb létszámú. A díszvendég V. Németh Zsolt államtitkár volt, aki szintén rendelkezik némi csillagászati előtanulmányokkal. Ezzel együtt, vagy éppen ezért nagy csodálattal pillantott bele a főműszerbe és a bemutató célokat szolgáló refraktorba is. A protokollpillanatok mellett tartalmas tájékoztatót hallhattunk Prof. Szabó M. Gyula csillagásztól, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatójától. Az egyesületünket ez alkalommal Ágoston Zsolt és Bánfalvi Péter alelnökök képviselték.

Az ilyen alkalmak a múlt idézése mellett arra is alkalmasak, hogy a jövő terveit is megfogalmazzák. Horváth Tibor és társai szakmai terveik mellett keresik a fiatalítás, az utódlás lehetőségeit is. Ebben követendő példának tartják egyesületünk példáját, ahol a fiatalokat minden szinten igyekszünk bevonni a teendőkbe, programokba.

A Scutum Csillagvizsgáló honlapja: www.scutum.hu.

A Hegyhátsáli Csillagvizsgáló honlapja: www.observatory.hu.

A Vas Népe c. lap interjúja Horváth Tiborral, további fotókkal itt érhető el.