VCSE - Kék ég, egy 458/1900-as Dobson-távcső (VCSE), egy 355/1600-as GoTo-s Dobson-távcső (Csizmadia Szilárd), valamint a tábor vendége, Detre Örs csillagász, a JWST egyik kutatója fiával, Detre Martinnal. Aképen látható személyek balról jobbra: Lampért Dénes, Lampért-Csáki Marianna, Fröhlich Viktória (csak a feje), Németh Kornél, Jandó Attila, Lakatos Csaba (kinagyítva a képet látható a kezében egy JWST-makett), Csizmadia Szilárd, Balázs Gábor, Detre Örs, Detre Martin, Kocsis Julianna, Ágoston Zsolt, Szabó M. Gyula
VCSE – Felhőtlen kék ég, egy 458/1900-as Dobson-távcső (VCSE), egy 355/1600-as GoTo-s Dobson-távcső (Csizmadia Szilárd), valamint a tábor vendége, Detre Örs csillagász, a JWST egyik kutatója és építője fiával, Detre Martinnal. A képen látható személyek balról jobbra: Lampért Dénes, Fröhlich Viktória (csak a feje), Lampért-Csáki Marianna, Jandó Attila, Németh Kornél, Lakatos Csaba (kinagyítva, a képen látható a kezében egy JWST-makett), Csizmadia Szilárd, Balázs Gábor, Detre Örs, Detre Martin, Kecskés Julianna, Ágoston Zsolt, Szabó M. Gyula

2022. július 22-30. között tartottuk 31-ik nyári csillagászati táborunkat. A résztvevők átlagéletkora azonban még mindig nem nagyobb, mint a táborok sorszáma! A jelentkezők száma 96 fő, a tényleges résztvevőké 89 volt, és Hollandiától Békés megyéig terjedt az érkezettek lakhelye. (Néhányan utolsó pillanatban detektált Covid-megbetegedés miatt, ketten autóprobléma miatt nem tudtak végül eljönni, sajnos.) Egy személyes hangvételű beszámoló résztvevői oldalról már megjelent a táborról honlapunkon, most lássuk egy másikat (szervezői) nézőpontból.

VCSE - Detre Örs, a James Webb Űrtávcső (JWST) MIRI nevű középinfravörös műszerének elektronikai vezetője, csillagász tart előadást a rendkívül kényelmes hallgatóságnak a JWST szerkezetéről, történetéről és első tudományos eredményeiről. - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Detre Örs, a James Webb Űrtávcső (JWST) MIRI nevű középinfravörös műszerének elektronikai vezetője, csillagász tart előadást a rendkívül kényelmes hallgatóságnak a JWST szerkezetéről, történetéről és első tudományos eredményeiről. – Fotó: Csizmadia Szilárd

A táborban idén több olyan érdekesség is volt, ami a korábbi éveken nem:

– Péter Attila a tábor első napjaiban több kollimációs (jusztír-) lézert bejusztírozott. Ezzel maguk a kollimációhoz, a távcsövek optikai beszabályozásához használatos lézerek váltak sokkal pontosabbá. Többé tehát nem a lézer a korlátozó tényező, ami a jusztírozás pontosságát limitálja.

– Ugyancsak Péter Attila számos Newton-távcső és egy Makszutov-Cassegrain jusztírozását is elvégezte, így igen sok kollimációs lézer-, no meg távcsőtulajdonos élvezte a jobb képet a műszerében akár vizuálisan, akár fotókon.

VCSE – Péter Attila Newton-távcső jusztírozása közben – Fotó: Ágoston Zsolt

– Vizsi Csaba rengeteg, a mezőn fellelhető SkyWatcher-távcső Synta SynScan-kézivezérlőjét frissítette a legújabb verzióra. A javulás érezhető volt: egyeseknél a korábban tapasztalt pozicionálási nehézségek nem jelentkeztek, vagy a vezetés vált pontosabbá, vagy nagy nagyításon (200x felett) is a látómező közepére kerültek a bolygók is, nem csak a mélyegek. (A bolygópozíciókat kisebb pontosságú matematikai közelítésekből számolja a kézivezérlő, ezért a bolygótáblázatok konstansainak frissítése időnként szükséges lehet).

VCSE - Fridrich János képe a Nyilas csillagképben, tőlünk jó 5000 fényévre lévő NGC 6559 ködről, egyben csillagkeletkezési területről Őrimagyarósdon készült a VEGA '22 táborból.
VCSE – Fridrich János képe a Nyilas csillagképben, tőlünk jó 5000 fényévre lévő NGC 6559 ködről, egyben csillagkeletkezési területről Őrimagyarósdon készült a VEGA ’22 táborból. “A Laguna-ködtől keleti irányban helyezkedik el ez az objektum. Megfogott a sokféle színűségével ez az objektum. Rengeteg csillagot tartalmaz ez a látómező, és csak ott van kevesebb ahol a porködök elhalványítják, vagy el is takarják azokat. Az objektumot tavaly Őrimagyarósdi táborban kezdtem el, egy részt utána még kis falumból tudtam hozzátenni. Sajna kevés jó lehetőség volt a fátyolfelhők miatt az idei (2022-es) táborban, de 12 db képet így is tudtam még rá fotózni. És végre sikerült hozzá korrekciós képeket is készíteni, ami könnyebbé tette a feldolgozást. Természetesen még kívánná az expót, de mivel alacsonyan is halad és csak ritkán vagyok olyan helyen ahol rá is látok, jövőre marad a tovább csinosítgatása.” – írta az észlelő. – Fotó: Fridrich János, 200/1000 SW, 2022-07-22, Canon EOS 4000 Da, EQ5 PRO Go-To, exp. idő: 61x240sec

– A Teleskop-Austria cég is meglátogatta a tábort vasárnap, első alkalommal. Szánthó Lajos cégvezető és munkatársa elhozták a táborba az előrendelt termékeket és ezeket átvehették a vásárlók; mások a kipróbálásra kért eszközöket kapták meg, és a következő napok próbái nyomán dönthettek a vásárlásról (a rá következő péntekig kellett dönteni, idő tehát volt bőven gondolkodásra, tesztelésre). A helyben árult termékek is kelendőek voltak: szűrőktől az okulárokig, Herschel-prizmától a keresőtávcsövekig volt minden. Hibás vagy meghibásodott termékeket is olcsón lehetett megvenni: pl. egy eredetileg 40 000.- Ft-ba kerülő Lacerta-binokulár egyik műanyag szemkagylója hiányzott (ami kényelmi nehézség csak a használat során), emiatt mindössze 2000.- Ft-ért talált új gazdára…

VCSE – A vacsora: 1 darab pizza mindenkinek… Talán ez volt a legnépszerűbb este? – Fotó: Csizmadia Szilárd

Tábori Magazin. Idén először minden szoba, és a sátrazók egy központi helyen megkapták a Tábori Magazint minden délelőtt. Az újság kilenc száma elérhető PDF-ben itt a tartalomjegyzékkel együtt. Észlelési ajánlat, visszaemlékezések, életrajzok, történetek, interjúk, idézetek szerepeltek az olvasmányos lapban. Mivel a visszajelzések jók voltak, a jövőben is szeretnénk a tábor ideje alatt kiadni tábori magazint.

 

Nem volt új dolog, de csak másodszor történt, hogy Kereszty Zsolt IMCA-tag meteoritjait meg lehetett vásárolni a táborban (megbízásából Csizmadia Szilárd árusította őket). A tavalyinál kétszer nagyobb értékben fogytak a Canyon Diablo, Campo del Cielo, cseljabinszki, kassai meteoritok darabjai, valamint a Holdról, a Marsról, a Merkúrról és a Vestáról a Földre került kőzetek.

Az elektromos hálózatot, a hozott saját hosszabbítók érintésvédelmi bevizsgálásával, Vizsi Csaba és Péter Attila építette ki.

VCSE - Napészlelés a táborban - Fotó: Ágoston Zsolt
VCSE – Napészlelés a táborban – Fotó: Ágoston Zsolt

A tábor „sztárelőadója” Detre Örs csillagász volt, aki Heidelbergből, a Max Planck Institut für Astronomie-ból látogatott haza kisfiával. Több helyen is szerepelt vendégelőadóként Magyarországon, ezek egyike volt az őrimagyarósdi VEGA-táborban tartott előadása. Detre Örs a James Webb Űrtávcső (JWST) MIRI nevű műszerének elektronikai vezetőjeként vett részt a JWST egyik műszerének fejlesztésében, most pedig a működtetésében van szerepe. Megjegyzendő, hogy a JWST nem tisztán csak amerikai műszer, hanem az amerikai NASA, az európai űrkutatási ügynökség (ESA) és a kanadai űrkutatási ügynökség (CSA) közös műszere. (Magyarország 2015 óta tagja az ESA-nak.) Az egyórásra tervezett előadása helyett kétszer kétórásat tartott. A hallgatóság ezt nem unta, sőt, ha lett volna rá idő és alkalom, akkor egy harmadik kétórás blokkot is lefoglaltunk volna Örs előadása folytatásának… Az első két órában inkább a James Webb Űrtávcső technikai részleteiről és működésének ritkán emlegetett apró kis titkairól volt szó. A második két órában pedig a JWST-vel eddig elvégzett tudományos munkáról és kalibrációs képekről esett szó, rengeteg anekdotával és különösen sok, értékes és érdekes személyes élménnyel fűszerezve. Ezek a kis apró, személyesen átélt és itt továbbadott sztorizgatások tették igazán élővé az előadást, ami inkább hasonlított barátok közötti élménybeszámolóra, mint levezető elnökkel, előadáshosszat mérő órával, öltönyös tisztségviselő urak (vagy hölgyek) által vezetett szigorú hangulatú, nevetéstől mentes raportra. Mert igen, Örs nagyon sokszor megnevettette és elképesztette a hallgatóságot…

VCSE – Távcsövek a táborban bevetés előtt – Fotó: Csizmadia Szilárd

Az előadás után többeknek dedikált Örs pólókat, JWST-maketteket (amik egyike aztán Tolnába kerül egy általános iskolásokból álló szakkörbe, és ott a szakkörvezető tanár bácsi nemcsak azt mutogathatja, hogy ez az aláírás attól származik, aki ezt a műszert építette a JWST-re, de elmondhatja, hogy “képzeljétek, rengeteget beszélgettem a csillagász bácsival”. Ki tudja, az ilyen „presztízsélmények” mennyire emelik a tanár bácsi tekintélyét, és ugyan kit indítanak el majd a csillagász, asztrofizikus, mérnöki pálya felé vezető úton – nem egyszer láttuk már, az ilyen élménybeszámolók milyen életre szóló élményeket adnak a kisiskolásoknak. Ráadásul ekkor kiderül, hogy a JWST mérnökei, csillagászai, üzemeltetői nem távol élnek, hanem itt járnak közöttünk és hús-vér emberek… Az ilyen közvetlen emberi kapcsolatokat a VCSE mindig is nagyon fontosnak érezte a hivatásos csillagászok és az amatőrcsillagászok között.)

A JWST-s előadást egy sor kozmológiai előadással igyekeztünk előkészíteni, amelyek talán megfelelően tanulságosak is voltak mindenki számára.

VCSE - Ágoston Zsolt, a VCSE egyik alelnöke asztrofotós felszerelésével, és Detre Örs, a JWST kutatója, a heidelbergi (Németország) Max Planck Institut für Astronomie csillagásza - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Ágoston Zsolt, a VCSE egyik alelnöke asztrofotós felszerelésével, és Detre Örs, a JWST kutatója, a heidelbergi (Németország) Max Planck Institut für Astronomie csillagásza – Fotó: Csizmadia Szilárd

 

VCSE – Soós Patrícia rajza az M10 gömbhalmazról és környezetéről. “Nem lehetett tisztán látni a szabálytalan formáját, de az olykor-olykor halványan bevillanó csápszerű kinyúlásokat próbáltam ábrázolni. Ez az első gömbhalmaz rajzom, és a vázlatom se lett túl részletes, így a rajz kidolgozása nagyban múlt azon is, hogy hogyan emlékeztem rá másnap.” – írta az észlelő. 150/1200 egyesületi Dobson, 11mm-es oulár (82°), 2022-07-26 – Őrimagyarósd – Átlátszóság: 4, Nyugodtság 8 – Rajz: Soós Patrícia

Nappali Vénusz-észlelés. Horváth Imre 11 cm-es távcsövével észleltük a 97%-os fázisú Vénusz bolygót a nappali égen. A kék égi háttér előtt nagyon kellemes látvány volt a majdnem televénusz.

Protuberanciák. Többen is hoztak Lunt-naptávcsöveket a táborba. Ezek H-alfa szűrővel vannak ellátva, amely hullámhosszon remekül látszanak a Nap protuberanciái, egyes más jelenségei. Mindegyik csodás képet adott, naponta többször is megnéztük velük a Napot.

VCSE - Remek előadásokat hallgattunk meg, itt éppen Schmall Rafael asztrofotográfus tart nagy érdeklődéssel kísért előadást - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Remek előadásokat hallgattunk meg, itt éppen Schmall Rafael asztrofotográfus tart nagy érdeklődéssel kísért előadást – Fotó: Csizmadia Szilárd

 

VCSE – Fröhlich Viktória rajza az NGC 7008 – Magzat-köd planetárisról. “Méltán lett a Magzat-köd a tábor egyik legnagyobb látványossága. Szűrő nélkül is csodálatos formákat, fodrozódást, részleteket mutat a köd. Minél tovább figyelem, annál több ködösség tűnik fel. A magzat forma nagy nagyításon teljesen egyértelmű, tökéletesen kivehető. Kisebb nagyításon inkább egy teli nyolcasra/végtelen jelre hasonlított, melynek az egyik lebenye fényesebb a másiknál. Gyönyörű objektum!” – írta Viki. Az észleléshez Csizmadia Szilárd 355/1600-as GoTo-s Dobsonját használta 239x-es nagyítással, amit 6,7 mm-es, 82° látómezejű Scientific Explorer okulárral értek el. Átlátszóság 4 Nyugodtság: – szűrő nem volt alkalmazva a rajzhoz – Rajz: Fröhlich Viktória

Különleges észlelések. Konkrétan nekem a Magzat-köd (NGC 7008) észlelése volt nagy élmény. Korábban soha nem láttam ezt a Hattyúban lévő planetáris ködöt (fényképen sem). A Herschel-400 objektumlista egyik tagja. Nagyon érdekes alakja van, egész nagy kiterjedésű planetáris ködhöz képest (1,4 x 1,1 ívperces), és egész éjszaka megfigyelhető, akár kisebb távcsövekkel is. Én 355/1600-as GoTo-s Dobsonnal kerestem fel. 23 mm-es SkyWatcher Sky Panorama és 6,7 mm-es Scientific Explorer okulárokkal néztük e műszerben. Mindkét okulár látómezeje 82°. UHC és OIII szűrőket is bevetettünk. A két okulár 70x-es, illetve 239x-es nagyítást ad. A kisebb nagyítással gazdag csillagmezőben – amiben mintha egy sötétköd is érezhető lett volna – egy nagyon apró, két lebennyel bíró ködösség látszódott fehéres-szürkés színben, ami határozottan, jól érezhető volt. Kisebb volt azonban, mint bármelyik bolygó képe a műszerben ugyanekkora nagyítással! (Az érzet jó volt, a közelben lévő sötét köd az utólagos azonosítás szerint az LDN 1023.) Nagyobb nagyítással – szűrővel és anélkül is – egyértelműen több ködfoszlány is látszott, és köztük egy kis félkörív alakú ködfolt. Könnyen összekeverhető kinézete egy csillagkeletkezés fázisában lévő Herbig-Haro objektummal, ha kis nagyítással nézzük.

VCSE - Péter Attila Ágoston Zsolt távcsövét jusztírozza - Fotó: Ágoston zsolt
VCSE – Péter Attila Ágoston Zsolt távcsövét jusztírozza – Fotó: Ágoston Zsolt

 

VCSE - Az NGC 281 itt bemutatott rajzát és leírását is Fröhlich Viktória készítette el:
VCSE – Az NGC 281 itt bemutatott rajzát és leírását is Fröhlich Viktória készítette el: “Halvány, de nagyon érdekes formájú köd. A nyugati oldalon remekül látszik egy sötétköd nyúlványának helye, ez a rész talán még az égi háttérnél is sötétebb. A ködben több csillag is ragyog, ezek körül érzékelhető némi fényesedés, mégis, a legfényesebb a köd északi széle.” 200/1200 Dobson, 40mm William Optics SWAN – 2022-07-28 – Őrimagyarósd – Átlátszóság 3 – Nyugodtság 7 – Szűrő: OIII – Rajz: Fröhlich Viktória

Míg az NGC 6910 nyílthalmaz a Cygnus-ban fényes, ámde laza és kevésbé látványos halmaznak bizonyult ebben a műszerben, a Cassiopeiában lévő NGC 7510 nyílthalmaz sokakat a távcsőhöz ragasztott. 70x-es nagyításban is kellemes élmény: nagyon hegyesszögű háromszögben elszórt, alig 4 ívperc hosszú, keskeny nyílthalmaz volt, amiben szinte gyémántpor-szerűen tündököltek a csillagok. Mintha valaki egy faszálkára szórt volna gyémántport.

Természetesen előkerült a Türkizkék Golyó planetáris köd is, de idén a legmegkapóbb látványt az M17 (Omega-köd, Hattyú-köd néven is ismert) okozta. Rengeteg távcsővel és különböző szűrőkkel láttuk már korábban, és pl. 46 cm-es Dobsonban nagy élmény volt mindig is nézni, milyen fényes és különös alakú ez a köd. Igen ám, de túlságosan nem lehetett a korábbi okulárokkal megnagyítani a ködösséget, mert a kisebb távcsövekben rohamosan vesztette el fényét, ahogy egyre jobban széthúzta a ködöt a nagy nagyítás. A nagyobb távcsövekben meg az a probléma lépett fel, hogy a korábban rendelkezésre álló rövid fókuszú okulárokkal pedig kicsi volt a látómező (55° vagy annyi sem). A helyzet nagyon megváltozott idén a 6,7 mm-es gyújtótávolságú, 82°-os Scientific Explorer beszerzésével. Mert ezzel belefér az M17 a látómezőbe még 239x-es nagyításnál is a 35 cm-esben megtekintve! Ezzel bizony már számos részlet látszik a ködösségről, majdhogynem asztrofotó-minőségben (de még nem színesen). Feledhetetlen látvány volt a számos csillag között fekete-fehérben ide-oda kavargó ködösség, rengeteg betüremkedés, a Hattyú-köd nyaka!

VCSE – Füzessy Tamás (háttal) távcsőtükrét önti le tiszta vízzel, tükörmosás céljából Fröhlich Viktória – Fotó: Csizmadia Szilárd

Asztrofotók, rajzok. Körülbelül 44 mélyég-rajz, több bolygófelvétel és tucatnyi asztrofotó készült a táborban, most ezek közül mutatunk be párat. Külön érdekesség, hogy Fröhlich Viktória, Nagy Balázs és Varga György vezetésével, illetve segítségével éjszaka rajzos észlelések folytak. Mindhárman sokakat segítettek elindulni a rajzos észlelések nem is olyan rögös útján – majd nappal segítettek a kidolgozásban, a vázlatok befejezésében, hogy igazi mélyég-rajz legyen belőlük.

VCSE – Nagyon koszos volt az a főtükör… – Fotó: Csizmadia Szilárd

 

VCSE – Meleg napokon igen jó dolog az egyesületi medencében hűsölni. Balról jobbra: Soós László, Vizsi Csaba, Lakatos Csaba – Fotó: Csizmadia Szilárd

Időjárási helyzetkép. Őszintén szólva, volt már ennél jobb és rosszabb időjárásunk is. Két éjszaka teljesen borult, sőt, esős-villámlós volt. A többi éjszakán (7) azonban hol az éjszaka első felében, hol a második felében, vagy hosszabban tartó felhőlyukakban elő lehetett venni a távcsövet. Az idei tábori ég a felhőjárás miatt az asztrofotósoknak kevésbé kedvezett, az asztrotájképesek azonban elemükben voltak és a vizuális észlelők is rengeteg rajzot készítettek.

VCSE - Munkában a Föld kerületének megmérői. Hegyi Norbert az egyiptomi Hurghadából, a táborlakók Őrimagyarósdról végezték a mérést. A képen Péter Attila (háttal, lila polóban), Nagy Balázs (háttal, zöld polóban), Biró Zsófia (kék polóban) és Soós Patrícia (sárga polóban) - a többségében árnyékba húzódó lelkes nézőkkel - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Munkában a Föld kerületének megmérői. Hegyi Norbert az egyiptomi Hurghadából, a táborlakók Őrimagyarósdról végezték a mérést. A képen Péter Attila (háttal, lila pólóban), Nagy Balázs (háttal, zöld pólóban), Biró Zsófia (kék pólóban) és Soós Patrícia (sárga pólóban) – a többségében árnyékba húzódó lelkes nézőkkel – Fotó: Csizmadia Szilárd

Eratoszthenész-mérés. Hegyi Norbert tagtársunk javaslatára megmértük a Föld kerületét, amiből kiszámítottuk a sugarát. Ő az egyiptomi Hurghadában, mi Őrimagyarósdon mértük meg a Nap delelésekor egy függőleges pálca és árnyéka hosszát. A pálca és az árnyék hosszából ki lehet számítani a Nap delelési magasságát az adott helyen, és a két hely földrajzi távolsága ismeretében pedig a Föld kerülete aránypárral meghatározható. A mérés kiértékelése során ügyelni kellett arra, hogy a két hely nem egy hosszúságon fekszik. A mérés elvét Eratoszthenész dolgozta ki az ókorban, és először ő is hajtotta végre. A Föld kerületére kapott eredménye alig tért el a ma ismerttől. Ezt mi is meg tudjuk erősíteni, hogy ezzel a módszerrel nagyon precízen mérhető a Föld kerülete és sugara, mert eredményünk csak 0,3%-kal tér el a modern földsugár-értéktől. A nagyon érdekes csillagászati megfigyelésről és földkerület-meghatározásról külön cikkben számolunk be. A mérésekben Hegyi Norbert Egyiptomban, és Fehér Norbert, Nagy Balázs és mások vettek részt Őrimagyarósdon, a számolásokat Csizmadia Szilárd által adott egyenletekbe behelyettesítve végezték.

VCSE - Fehér Norbert az Eratoszthenész-mérés közben éppen a pálca árnyékának hosszát jelöli meg. - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Fehér Norbert az Eratoszthenész-mérés közben éppen a pálca árnyékának hosszát jelöli meg. – Fotó: Csizmadia Szilárd

Asztrokémia. Hogyan állítsunk elő oxigént a Marson? Vagy egy űrbázison, vagy egy másik égitesten? Ezek a csillagászat és az űrkutatás következő kérdései, ha tényleg komolyan akarunk a Holdon, a Marson, más égitesteken emberek által lakott vagy használt űrbázist létrehozni. Az oxigén és más fontos anyagok előállítása helyben olcsóbb és hatékonyabb lehet, mint a Földről odacipelni ezeket a létfontosságú anyagokat.

VCSE - Vámosi László egy másik szép kísérletének eredménye - Fotó: Ágoston Zsolt
VCSE – Vámosi László egy másik szép kísérletének eredménye – Fotó: Ágoston Zsolt

Vámosi László amatőrcsillagász, kémiatanár, a kaposvári Táncsics Gimnázium igazgatója ezekre a kérdésekre adott látványos kísérleteivel lehetséges válaszokat. Olyan anyagokat vett elő, amelyek bányászatilag más égitesteken is könnyen kitermelhetők. Egy óra alatt mintegy kilenc kísérletet mutatott be, amelyek mindegyik csodás hang- vagy fényhatással járt, és segített előállítani a kívánt anyagokat. Többen felsóhajtottak: bárcsak ilyen kémiaoktatásunk lett volna annak idején, amilyet ő bemutatott, akkor nemcsak mi tanultunk volna többet és alaposabban, de a közvélemény és a politikusok sem a kémiaoktatást hoznák fel példának arra, hogy nem az életnek szól az oktatás! Vámosi László asztrokémia-óráját nem zoomon kell közvetíteni, azt a helyben kell átélni.

VCSE - Vámosi László kémiatanár, iskolaigazgató egyik kísérletének végefelé - Fotó: Ágoston Zsolt
VCSE – Vámosi László kémiatanár, iskolaigazgató egyik kísérletének vége felé – Fotó: Ágoston Zsolt

Medence. Természetesen idén is feltöltöttük a kb. hat méter átmérőjű, 80-90 cm mély egyesületi medencéket, így jókat lehetett mártózni, ülőfürdőzni. A nagy hőségben ez jó kis felüdülést biztosított. No meg, remek beszélgetések és pancsolások is zajlottak benne. A kisebb gyerekek pedig nagyon élvezték a medence nyújtotta örömöket…

VCSE - Egy átészlelt éjszaka után jólesik a közös reggeli - Fotó: Vizsi Csaba
VCSE – Egy átészlelt éjszaka után jólesik a közös reggeli – Fotó: Vizsi Csaba

 

VCSE – Éjszakai ég – Fotó: Ágoston Zsolt

Badge-játék. A könnyebb ismerkedés miatt nyakbaakasztókon lehetett megtalálni a másik nevét. De nemcsak a nevét, hanem egy jelet, kódot is. 2021-ben pl. a négy csoportba sorolt kódok a tábor környékén négy földrajzi koordinátát rejtettek, ahol meteoritok voltak eldugva: a kód megfejtése után a certifikált meteoritokat hazavihették a megfejtők. A megelőző három évben Csizmadia Szilárd és Jandó Attila szervezte ezt a játékot. Idén kisbolygókkal, űrszondák neveivel négy égi pozíciót kódoltak le a játék szervezői (Fröhlich Viktória és Nagy Balázs), az M27-et, az M33-at, az M5-öt és az IC 4665-t. Akik leghamarább kitalálták, milyen pozíciót kódoltak le az égen és megmutatta mind a négyet távcsővel a játék szervezőinek, az lett a nyertes. A nyertesek: Horváth Zsóka, Soós Patrícia, Kása Csongor, Wittmann Kevin, akik egyaránt 1-1 darab Vizuális Messier Kalauz c. könyvet kaptak ajándékba. Ahogy tavaly Viki, úgy idén Zsóka vihette haza a tábori, A0-s méretű posztert, amelyet mindig az első megfejtő kap extra ajándékként. A játék célja, hogy mindenki mindenkihez odamenjen akkor is, ha különben nem tenné, hiszen a megfejtéshez szükséges információk csak úgy gyűjthetők össze, ha a másik nyakbaakasztójáról leolvassa a nevet és a kódot. Ez nemcsak ismerkedéshez jó, de ha valaki ekkora társaságban egy régi ismerőst kifelejtene üdvözölni, akkor e játékkal talán nem fogja…

A megfejtések időtartama egyre nőtt az évek alatt, az első évben fél óra volt, a következő évben három, majd a harmadik évben négy nap. Idén már hat napra volt szükség a feladat megoldásához. A jövő évi szervezőknek tanácsoljuk, ne készítsenek ennél nehezebb játékot, mert esetleg a tábor alatt már nem lesz idő a megoldásra…

VCSE – Az éjszakai észlelésre fizikailag és szellemileg is rá kell készülni. A kártyázók: Abrudán Attila, Fridrich János, Kozma-Bognár Tamás – Fotó: Ágoston Zsolt

Vetélkedő. Idén is szerveztünk tábori vetélkedőt, kis jutalmakkal. Az utolsó előtti nap négy fős csapatok mérték össze tudásukat, ismereteiket. Idén újítottunk: Kahoot!-tal szerveztük meg a villámkérdéses játékot, 30 másodpercet hagyva egy kérdésre, mivel a megnövekedett tábori létszám miatt a „bekiabálós” villámkérdés-játék már nem működött tavaly se igazán. Az újításnak nagy sikere volt.

VCSE - Baráti sportolás a táborban (Kása Csongor és Wittman Kevin) - Horváth Zsóka felvétele
VCSE – Baráti sportolás a táborban (Kása Csongor és Wittmann Kevin) – Horváth Zsóka felvétele

Előadás-lista. A tábor első és második napja előadás-mentes volt. Az első nap építettük ki a tábort, az elektromos hálózatot, az észlelőrétet stb. – ezt Mínusz Egyedik Napnak, az előkészületek napjának hívtuk. A második nap volt a nulladik nap, a megérkezés napja – néhányan ugyan nagyon távolból, pl. Békés, Csongrád-Csanád megyéből vagy éppen Hollandiából érkeztek. A következő előadások hangzottak el, illetve a következő foglalkozásokra került sor az ezutáni napokon:

Tábornyitó (Csizmadia Szilárd, Jandó Attila, Nagy Balázs)

Egyesületi ballonkísérletek (Vámosi Flórián)

Megfigyelési adatok és tények a kozmológiában (Csizmadia Szilárd)

Schmall Rafael: Csillagos égbolt mozgásban – timelapse-sorozatok készítése

Ágoston Zsolt: Binokulárok az amatőrcsillagászatban

Standard kozmológiai alapok (Csizmadia Szilárd)

Asztrokémia (Vámosi László)

Nagy Balázs, Fröhlich Viktória: Csillagászati rajzok kidolgozása

Nem-standard kozmológiák (Csizmadia Szilárd, fakultatív program)

Rapai Tibor (Pulispace): Távérzékelés, csillagászat, földmegfigyelés

Mikrogravitáció hatásai az emberi szervezetre (Lakatos Csaba)

Mesterséges intelligenciák – ENARIS projekt (Zelles Tamás, Mobilis Interaktív Központ, Győr)

Naprendszer-modell (Jandó Dániel)

Nagy Balázs – Fröhlich Viktória: Szűrők az amatőrcsillagászatban

Detre Örs: Munkában a James Webb-űrtávcső I-II

Amit a fény tanít nekünk az Univerzumról I-II (Császár Kornél)

VCSE – Idén is volt borult este… De ilyenkor is remekül lehet beszélgetni mindenféléről. A képen jobbról balra: Ágoston Zsolt, Fröhlich Viktória, Balogh Lilla – Fotó: Csizmadia Szilárd

Mínusz Második Nap. Kb. 10-en még egy nappal előbb, már július 21-én megérkeztünk a tábor helyszínére. Ekkor még egy katolikus hittantábor gyermekei és kísérői voltak ott. Kedvesen helyet kínáltak nekünk is egy éjszakára. Ezt egy délutáni előadással háláltuk meg, amiben az Univerzumban található égitestekről szóltunk. Később, sötétedés után, Csizmadia Szilárd 35,5 cm-es GoTo-s Dobsonjával tartottunk távcsöves bemutatót egészen jóval éjfél utánig (M11, M13, Omega-köd, Szaturnusz stb.). A távcsöves bemutatónak nagy sikere volt.

 

 

VCSE – “Látványos, nagyon tág nyílthalmaz az Ophiuchus (Kígyótartó) csillagkép bétája közelében. Főleg nagy látómezőben, kis nagyításon érdemes észlelni.” – írta az IC 4665 nyílthalmazról Nagy Balázs, akinek rajzát fentebb mutatjuk be erről az objektumról. Hozzátette: “Évekkel ezelőtt, a 2016-os szatymazi ifitáborban ez volt az első megfigyelésem / hevenyészett rajzom alanya. Most, hogy elkezdtem a rajzos mélyég észlelésekkel foglalkozni úgy gondoltam, jelentse ismét ez az objektum az új korszak kezdetét.” – Rajz: Nagy Balázs, SW 120/600 akromát, zenittükör, 20 mm Goldline okulár – 2022-07-22 – Őrimagyarósd – Átlátszóság: 2 – Nyugodtság: 7

 

Távcsőlista. A táborban több távcső is ott volt. Általában a kisebbektől a nagyobbak felé haladva az alábbi, 70 darab műszert tartalmazó, Mikics Eszter és Csizmadia Szilárd által összeállított lista biztosan nem teljes, több távcső volt ott a táborban:

7×50 binokulár (Ágoston Zsolt)

16×50 binokulár (Fridrich János)

10×56 binokulár (Makár Dávid)

15×70 binokulár (Lakatos Csaba)

20×80 binokulár AZ-2 mechanikán (Szalontai Tibor)

135 mm-es teleobjektív Staradventure-ön (Balázs Gábor)

35/400 Lunt Staradventure-ön (Ágoston Zsolt)

50/350 LSS50 Lunt naptávcső EQ-5

60/330 BTC Staradventure (Schmall Rafael)

60/640 Coronado naptávcső, H-alfa (Juhász Gábor)

60 mm-es Lunt naptávcső (Kecskés Julianna)

60/700 Celestron AZ-refraktor (Dénes Nándor)

66/400 ED Apo (SW) (Bognárné Bíró Zsófia)

70/500 AZ2 (Soós Patrícia)

70/500 refraktor (Fehér Norbert)

70/700 refraktor (Horváth Dárius)

72/420 ED (Vámosi Flórián)

80 mm-es binokulár távcső, APM (Ágoston Zsolt)

80/400 Fraunhofer refraktor AZ-2 (Szalontai Tibor)

80/400 Esprit Apo (SW), Zwo ASI 533MC (Vámosi Flórián)

80/600 ED Apo (SW) (Krischbaum Tamás)

81/478 refraktor, William Optics, ZWO ASI 533MC

90/900 refraktor EQ-3 (Németh Kornél)

90/910 Fraunhofer refraktor, AZ-3 (Szalontai Tibor)

100/1000 MC (Makár Dávid)

102/500 refraktor (Jandó Attila, Jandó Dániel)

102/714 Altair ED refraktor EQ-5 (Vizsi Csaba)

102/1300 MC, EQ-2 (Balogh Gabriella)

120/600 refraktor EQ-3 (Nagy Balázs)

120/600 refraktor (Juhász Gábor)

127/1500 MC AZ-Goto (Szalontai Tibor)

127/1500 MC AZ (Rácz Lilian, Horváth Dáriusnak és Horváth Mártonnak kölcsönadva)

130/650 Newton EQ-5 (SW) (Péter Attila)

130/900 Newton EQ-2 (Horváth Márton)

130/1000 Dobson (Kuvik Optik/TMS Astro) (Jandó Attila)

150/450 Newton (Kuvik Optik/TMS Astro) (Varga György)

150/750 Newton EQ5-GoTo (Vámosi Flórián)

150/750 Newton HEQ-5 (Schmall Rafael)

150/750 Newton AZ-GoTo (Szalontai Tibor)

150/750 Newton EQ-5 (Fábián Kálmán)

150/1200 Dobson (egyesületi, Soós Patrícia kezelésében)

194/1450 Newton (JURA) TMS Astro egyedi zsámollyal (Schmall Rafael, Domokos Julianna)

200/800 Newton EQ-6R Canon 6D (Schmall Rafael)

200/800 Newton HEQ-5 (Ágoston Zsolt)

200/800 Newton HEQ-5 (Kozma-Bognár Tamás)

200/1000 Newton (Péter Attila)

200/1000 Newton EQ5 (Lakatos Csaba)

200/1000 Newton NEQ-5 Pro GoTo (Fridrich János)

200/1000 Newton HEQ-5 (Vizsi Csaba)

200/1200 Dobson (Lampért Dénes)

200/1200 Dobson (Fröhlich Viktória)

200/1200 Dobson (Császár Kornél)

200/1200 Dobson (Abrudán Attila)

200/1200 Dobson (Jandó Dániel)

200/1200 Flex-Dobson (Horváth Zsóka)

250/1000 Newton asztrográf, EQ6R, Zwo ASI183 mm (Vámosi Flórián)

250/1200 Flex-Dobson (Obál Gábor)

305/1180 Dobson (Kuvik Optik/TMS Astro) (Eperjesi Dávid)

330/1150 Newton és 120/600 akromát közös SW AZ-EQ6 állványon (Füzessy Tamás)

355/1600 GoTo Dobson (Csizmadia Szilárd)

355/1600 Dobson (Pálfi Attila)

406/1800 GoTo Dobson (Vámosi Flórián)

458/1900 Dobson TMS Astro EQ-platformon (egyesületi, Jandó Attila kezelésében)

VCSE - Sikerült jókat ennünk a táborban. A közös étkezések a különböző megbeszélések jó színterei. - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Sikerült jókat ennünk a táborban. A közös étkezések a különböző megbeszélések jó színterei. – Fotó: Csizmadia Szilárd

 

Pénzügyek. A tábor bevétele részvételi díjakból 2 775 440.- Ft volt. Más bevétel nem keletkezett a táborban, pályázati támogatásunk sem volt 2022-ben a táborra. (Egyetlen pályázatot nyújtottunk be a tábor támogatása érdekében, e sorok írásakor, 31 nappal a tábor lezárulta után sincs hír arról, hogy elfogadták, támogatják, vagy elutasítják, nem támogatják, esetleg a pályázat érvénytelen, határidőn túl érkezett, valami melléklet hiányzik stb.)

A tábor kiadásai a következőképpen alakultak:

Szállás és napi kétszeri étkezés: 2 393 600.- Ft

3 db mobil WC: 130 180.- Ft

Előadás-tiszteletdíj: 20 000.- Ft

Nyakbaakasztók: 31 115.- Ft

Műanyag badge-tartók: 5 945.- Ft

Tábori túlfizetések: 32 000.- Ft

Kvíznyeremény miatti visszafizetés: 18 450.- Ft

Covid-betegség stb. miatti lemondások miatti visszafizetések: 178 717.- Ft

E.ON-os számla a villanylekapcsoltatásért: 44 000.- Ft

Összes kiadás: 2 844 607.- Ft.

Nem világos miért, de néhányan nagyobb összegű részvételi díjat fizettek be, mint amennyibe a tábor került volna nekik, ezt „túlfizetés” címén adtuk vissza.

A tábor vesztesége így tehát kb. 69 167.- Ft, amit a VCSE-nek felajánlott 1%-okból fedezünk.

Kellemetlen volt, hogy a nyakbaakasztók csak a tábor közepén érkeztek meg. Évek óta ezzel a céggel dolgoztattunk, soha nem mulasztottak el korábban határidőt.

Korábban soha ennyi tábori részvétel lemondása nem történt meg az utolsó pillanatban. Még az elmúlt kovidos években sem! A lemondások között négy Covid-eset volt, és két el nem induló autóprobléma. Nagyon reméljük, hogy ilyen szerencsétlen évük nem lesz még egyszer.

Összességében az egyik legjobb hangulatú táborunkra került sor. Találkozunk jövőre!

VCSE - Detre Örs szól hozzá az egyik előadáshoz - Fotó: Csizmadia Szilárd
VCSE – Detre Örs szól hozzá az egyik előadáshoz – Fotó: Csizmadia Szilárd