Már két éve annak, hogy megalakítottuk a VCSE Hajdúsági TK-t (HTK-t). Idén februárban volt az első közös, személyes jelenléten is alapuló programunk, leszámítva Csizmadia Szilárd tavalyi villámlátogatását a Hajdúságban. Az apropót a mostani eseményhez az adta, hogy Balogh Zoltán négy évtizede szervez csillagászati programokat. Közel öt éve, hogy minden évben rendez a HTK körül lévő baráti, amatőrcsillagászati társaság téli találkozót. Nem volt ez másként most sem. Idén is a Mátra hegységre esett a választásunk, február 9-11. közöttre, s bár az időjárás nem volt teljes mértékben kegyes hozzánk, azért sikerült észlelnünk is.

Az idei Országos Téli Távcsöves és Asztrofotós Találkozót február újholdas hétvégéjén rendeztük meg a Hanga vendégházban. Sajnos betegség miatt nem mindenki tudott eljönni, de így is érkeztek résztvevők Budapestről, Lakhegyről, Egervárról, Gyöngyöstarjánból, Hajdúböszörményből, Berettyóújfaluból, Zalaegerszegről, Hajdúhadházról, Egerből, és még sok helyről a Kárpát-medencéből.

VCSE – Akik délután sem pihentek. A hosszú éjszaka és a napbemutató után a legkitartóbbak még összeálltak egy közös fotóra Murányi Lajos barátunkkal az előadás szünetében. (Fotó: Jandó Attila)

A Galyatetőre hirdetett távcsöves napbemutatónkon is sokan voltak, jelenlétüket a megfelelő íveken dokumentáltuk is. Sikerült megszólítani a túrázókat, iskolás csoportokat. Egy óbudai általános iskola diákjai különösen lelkesek voltak. Összesen négy távcsővel mutattuk be az egyre aktívabb Napot.

VCSE – Galyatetőn Hadházi Csaba a VCSE HTK 80/560 Lunt naptávcsövével, Jandó Attila pedig 102/500 lencsés napszűrővel ellátott távcsővel mutatja be a Napon lejátszódó folyamatokat az Óbudai Nagy László Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola tanulóinak. (Fotó: Balogh Zoltán)

Aki belenézett a távcsövekbe, láthatott napfoltokat, protuberanciákat. A látogatók Andirkó László, Balogh Zoltán, Fókás Vilmos, Hadházi Csaba, Jandó Attila, Jandó Dániel, Nemes László és Pénzes Erika amatőrcsillagászok vezetésével a jelenségekről és távcsövekről, közelgő csillagászati eseményekről kaptak tájékoztatást.

VCSE – Hadházi Csaba és Andirkó László (háttérben) magyarázza a látogatóknak a naptevékenység megfigyelhető jelenségeit (Fotó: Balogh Zoltán)

Végül még az ORACSBITU mozgalomról is szó esett egy csillagászat iránt érdeklődő kerékpáros társasággal való beszélgetés közben.

A rendezvénnyel mintegy 150 főt sikerült elérni, megszólítani.

Nagy örömünkre szolgált, hogy Murányi Lajos barátunk is csatlakozott hozzánk néhány órára. Hasznos eszmecserét folytattunk a csillagászati szakkörök működéséről, és előadások szervezéséről.

Annak ellenére, hogy többnyire borult volt az ég, sikerült megfigyelni a Jupitert, a Fiastyúk csillaghalmazt és több Messier-objektumot.

A találkozó során az éjszakai távcsöves megfigyelés mellett lehetőségünk volt kipróbálni a SeeStar rendszert, melyről Nemes László tartott oktatást. A rendszer valós idejű felvételt készít 50 mm-es objektívvel, melyet kis késleltetéssel számítógép-monitoron lehet kivetítve látni. A rendszer alkalmas napmegfigyelésre és éjszakai megfigyelésre is. Kompakt mérete és gyors telepíthetősége miatt megfelelő kiegészítője a távcsöves bemutatóknak. Nagyon jól hasznosítható tömegrendezvényeken, ahol a résztvevőknek adott esetben sokat kell várni, hogy sorra kerülhessenek a távcső végén. A rendszer nagyon jó szolgálatot tett, amikor Galyatetőn napbemutatót tartottunk.

VCSE – Nemes László tart oktatást a SeeStar rendszerről (Fotó: Jandó Attila)

Előadást hallhattunk Hadházi Csaba tagtársunktól a változócsillagok vizuális észleléséről, valamint Szentmártoni Béla távcsövének felújításáról.

Balogh Zoltán vezetésével a Messier-katalógus objektumainak vizuális észlelését tekintettük át. Egyben megvitattuk az áprilisra tervezett hortobágyi III. Kárpát-medencei Messier Maratonra való felkészülés szakmai és szervezési részleteit.

VCSE – Balogh Zoltán és Sári Judit ismerteti a III. Kárpát-medencei Messier-maraton szervezési feladatait

Az asztrofotós amatőrcsillagászok egész estés képkidolgozási workshopot folytattak, és osztották meg egymással tudásukat.

 

A találkozó résztvevői által a rendezvényre hozott távcsövek listája:

  • 80/560 Lunt naptávcső
  • 100/500 Esprit
  • C8
  • SW Newton 250/1000 Quatro
  • 102/1000 Sky-Watcher refraktor
  • Seestar S50
  • 200/1200 Newton Dobson szereléssel
  • 102/500 Skywatcher lencsés távcső
  • 102/500 Skywatcher átalakított lencsés távcső 2” szűrőváltóval
  • 90/900 Newton
  • 355/1650 Newton Dobson szereléssel
  • Binokulárok

 

S hiába a több száz kilométer távolság Zala és a Hajdúság között, a közös érdeklődés, a csillagászati ismeretterjesztés, a megfigyelések iránti elkötelezettség baráti közösséggé kovácsolt bennünket a mátrai éjszakában.

Az Országos Téli Távcsöves és Asztrofotós Találkozó támogatója a Nemzeti Kulturális Alap Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiuma volt.

A Galyatetőn tartott napbemutató a The Universe To Youths ERASMUS-projekt multiplikációs rendezvénye volt.