A 2023. június 17-én, Namíbiában az Isabis völgyében, a Decca Station megfigyelőhelyen készült felvételemet szeretném megosztani veletek, az M83 jelű galaxisról, más néven a Déli Szélkerék-galaxisról. A kép Skywatcher HEQ-5 mechanikára rögzített 200/800-as Newton-tubussal, ASI294 színes hűtött kamerával és TS Maxfield kómakorrektorral készült, 76×180 sec objektum (light), 25 sötét (dark), 25 mezősimító (flat), 25 flatdark, Gain150 kép összegzéséből. A vezetést és a felvételek rögzítését egy Asiair PRO vezérlőegység végezte. A feldolgozás Siril, Startools, és Photoshop szoftverek segítségével történt.

Messier 83 - VCSE - Ágoston Zsolt
VCSE – Messier 83 – Fotó: Ágoston Zsolt

Nevét a Messier 101 “Szélkerék-galaxishoz” való hasonlósága miatt kapta.


Ugyan az asztrofotós korszakom elején már fotóztam Magyarországról ezt a látványos galaxist, de 10-15°-os horizont feletti magassága miatt igazán látványos felvételt nagyon nehéz készíteni róla itthonról. Namíbiában viszont magasra emelkedik; alakja és nagy látszólagos mérete miatt kiváló célpont. A küllős spirálgalaxisok közé tartozik, a magjából egy pár “küllő” nyúlik ki, a spirálkarok pedig ezekből a küllőkből ágaznak tovább. A Tejút szintén küllős spirálgalaxis. A felvételen az apró sárgás magot a kék színű spirálkarok veszik körül, a galaxis körül pedig még némi haló is észrevehető.

Nicolas Louis de Lacaille fedezte fel 1752. február 23-án a Jóreménység fokánál, Charles Messier 1781-ben vette fel katalógusába.

40 milliárd csillag alkotja, 55 000 fényév az átmérője, spirális galaxis. Távolsága a Földtől: 14,7 millió fényév, és az M83 galaxiscsoport névadó tagja. Ez a meglehetősen kompakt galaxiscsoport 15 tagból áll. Érdekessége a galaxiscsoportnak, hogy a szomszédos, majdnem kétszer akkora Centaurus A-galaxiscsoport elég közel van hozzá, egymáshoz képest mért sebességük pedig elhanyagolható. Emiatt gyakran egy csoportként hivatkoznak rájuk, mint a Centaurus A/M83-galaxiscsoportra, amely 44 galaxisból áll.

Összesen hat szupernovát figyeltek meg benne, ezzel az egyik legaktívabb csillagváros.