A 2023. június 16-án, Namíbiában az Isabis völgyében, a Decca Station megfigyelőhelyen készült felvételemet szeretném megosztani veletek, a Skorpió csillagképben található NGC 6357 jelű emissziós ködről, más néven a Homár-ködről. A kép Skywatcher HEQ-5 mechanikára rögzített 200/800-as Newton-tubussal, ASI294 monokróm hűtött kamerával és TS Maxfield kómakorrektorral készült, oxigénszűrővel 73×180 másodperc, illetve hidrogénszűrővel 71×180 másodperc objektum (light), 25 sötét (dark), 25 mezősimító (flat), 25 flatdark, Gain150 kép összegzéséből. A vezetést és a felvételek rögzítését egy Asiair PRO vezérlőegység végezte. A feldolgozás Pixinsight és Photoshop szoftverek segítségével történt.

NGC 6357 - Homár-köd - VCSE - Ágoston Zsolt
VCSE – NGC 6357 (Homár-köd) – Ágoston Zsolt

Itthonról nem figyelhető meg, Namíbiában viszont a zenitig emelkedik. A fénykép elkészítéséhez monokróm kamerát és keskenysávú, hidrogén és oxigén szűrőket választottam.

A ködösség a nevét a felülnézetből látható homár formájáról, és vörös színéről kapta. A kép alján, a két görbe nyúlvány emlékeztet a homár ollóira. Csak nagyon kevés oxigént tartalmaz, hidrogénből sokkal több van a ködösségben, ezért ilyen erősen vörös színű. A köd egy csillagkeletkezési régió, gyors ütemben születnek új csillagok a ködöt alkotó hidrogénből.

6 000 fényévre található a Földtől, átmérője 400 fényév körüli. A ködösség tartalmazza a Pismis 24 nyílthalmazt, ami az általunk ismert legnagyobb tömegű csillagokból is tartalmaz néhányat. Pl. a Pismis 24-1 jelű csillagot régebben 300 naptömegűnek gondolták, de későbbi vizsgálatok során kiderült, hogy három, egyenként közel 100 naptömegű csillagnak a hármas csillagrendszere. Még ezzel együtt is e három csillag Galaxisunk legnagyobb tömegű csillagai közé tartozik.