A 2023. június 20-án, Namíbiában az Isabis völgyében, a Decca Station megfigyelőhelyen készült felvételemet szeretném megosztani veletek, az NGC 5139 katalógusszámú, más néven Omega Centauri gömbhalmazról. A kép Skywatcher HEQ-5 mechanikára rögzített 200/800-as Newton-tubussal, átalakított Canon 6D fényképezőgéppel és TS Maxfield kómakorrektorral készült, 53×120 sec objektum (light), 25 sötét (dark), 25 mezősimító (flat), 25 flatdark, ISO1600 kép összegzéséből. A vezetést és a felvételek rögzítését egy Asiair PRO vezérlőegység végezte. A feldolgozás Astropixel Processor, Startools, és Photoshop szoftverek segítségével történt.

NGC 5139 - Omega Centauri - VCSE - Ágoston Zsolt
NGC 5139 – Omega Centauri – VCSE – Ágoston Zsolt

Itthonról sajnos egyáltalán nem figyelhető meg, de Namíbiából szabad szemmel is látható egy pelyhes csillagként. Egy 50 mm átmérőjű binokulárral látható, hogy a magja enyhén elliptikus, amit három rétegben egyre halványuló diffúz rétegek vesznek körül. Binokulárral gyakran felkerestem esténként, a déli égbolt egyik leglátványosabb vizuális célpontja.

A felvételen látható a fényes, enyhén elliptikus mag, amit kifelé haladva egyre ritkább csillagmező vesz körbe. A gömbhalmaz mintha egy kicsit réteges lenne, nem folyamatosan ritkulnak a csillagok, hanem lépcsőzetesen.

A Tejúthoz tartozó legnagyobb gömbhalmaz, ami valójában egy, a Tejúthoz tartozó törpegalaxis magja, csak a külső rétegeit a Tejút gravitációja már magához vonzotta. Már Ptolemaiosz is írásos emléket hagyott róla időszámításunk szerint 150-ben, de Edmond Halley fedezte fel újra 1677-ben és megfigyeléssel igazolta, hogy nem csillagszerű, hanem kiterjedt, foltszerű objektumról van szó. 1826-ban a skót James Dunlop ismerte fel, hogy egy gömbhalmazról van szó. Sötét, holdtalan, derült, vidéki égen akár telehold méretűnek is látszódhat, és egyike a szabadszemes gömbhalmazoknak.

17 000 fényév távolságra van tőlünk, mintegy 150 fényév az átmérője és közel 10 millió csillagból áll, korát 12 milliárd évre becsülik. Össztömege 4 millió naptömeg körüli, ezzel a Tejútrendszer legnagyobb tömegű halmazának számít. Még a Lokális Galaxiscsoportban is csak egy gömbhalmaz nagyobb tömegű nála: a Mayall II az Androméda-galaxisban. A magjában elhelyezkedő csillagok elemzése után fedezték fel, hogy a gömbhalmaz közepén egy kb. 40 000 naptömegű fekete lyuk található, ami a ritkaságnak számító közepes méretű fekete lyukak közé sorolható.

Az Omega Centauriról a csillagászok azt gondolják, hogy egy, a Tejútrendszer által elnyelt törpegalaxis magjának a maradványa lehet. Erre érvként szokták felhozni, hogy más, szokásos gömbhalmazokkal ellentétben – de a Mayall II-höz hasonlóan – az Omega Centauriban többféle korú és fémességű csillag található. Több csillag elszökött már belőle – még az is lehet, hogy a Földtől 13 fényévre lévő Kapteyn-csillag is az Omega Centauriból származik.

Az Omega Centaurit Jurcsik Johanna magyar csillagász is vizsgálta (pl. ebben a cikkében).

Források: https://en.wikipedia.org/wiki/Omega_Centauri